Capital.ba

Francuska donijela dekret o zabrani sijanja GM kukuruza

17.02.2014. / 20:06

kukuruzPARIZ, Francuska je danas objavila dekret o zabrani gajenja genetski modifikovanog (GM) kukuruza, kao mjeru koja će spriječiti sjetvu takvog kukuruza ovog proljeća, dok u međuvremenu francuska vlada radi na promjeni domaćih i evropskih zakona kako bi se osigurala dugoročna zabrana.

Francuska socijalistička vlada, kao i većina stanovnika te zemlje, zastupaju mišljenje da GM usjevi predstavljaju rizik za prirodnu sredinu. Vlada nastoji da formuliše novi zakon kojim bi gajenje GM kukuruza u zemlji bilo trajno zabranjeno, nakon što je sud oborio prethodna dva akta takvog sadržaja, izvještava Rojters.

Trenutno je gajenje samo jednog GM usjeva dozvoljeno u EU. To je kukuruz MON810 američke kompanije Monsanto, modifikovan tako da bude otporan na insekte.

Gajenje jedne vrste GM krompira je svojevremeno odobrila Evropska komisija, ali ju je potom blokirala sudska odluka.

Razlike u stavovima o GM usjevima između članica EU došlo je do izraza prošle nedjelje, kada nije obezbijeđena većina glasova ni za, ni protiv gajenja još jedne vrste GM kukuruza u Uniji – pionir 1507, kojeg su zajednički razvile kompanije DiPon i Dau kemikal.

Pošto je rezultat ostao neriješen, Komisija EU bi samostalno mogla da donese odluku o gajenju te vrste biotehnološkog kukuruza.

Francuska sada nastoji da dobije podršku ostalih članica za promjenu propisa EU na ovom sektoru. Ona je i jedna od 12 zemalja članica koje su prošle nedjelje upozorile Evropsku komisiju da ne odobri pionir 1507.

Francuska takođe nastoji da po tom pitanju formuliše zajedničku poziciju s Njemačkom, uoči pariskog sastanka predstavnika dvije vlade u srijedu.

“Moramo da pružimo pravni okvir zemljama koje ne žele da gaje GM kukuruz”, izjavio je ovih dana francuski ministar poljoprivrede Stefan Le Fol.

Francuska je sklona ideji da svaka članica EU može za sebe da odluči da li će gajiti GM kulture ili ne. To rješenje su svojevremeno neke druge članice Unije blokirale, ali sada Evropska komisija nagovještava da je spremna da ga razmotri. Tanjug

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!