Capital.ba

Erasmus za mlade preduzetnike: Mladi iz BiH širom svijeta testiraju poslovne ideje (VIDEO)

29.04.2024. / 11:03

BANJALUKA, SARAJEVO – Erasmus za mlade preduzetnike pružio je priliku mladim preduzetnicima iz Bosne i Hercegovine da širom svijeta testiraju svoje poslovne ideje, razmjene znanja i steknu vrijedna iskustva i kontakte. Ovaj program zapravo, olakšava prekograničnu razmjenu između perspektivnih preduzetnika i iskusnijih kolega u drugim zemljama učesnicama.

FOTO: EDA

Jedna od učesnica programa Erasmus za mlade preduzetnike je i Ivana Jovičić koja je imala priliku da mjesec dana provede na sjeveru Belgije u Antverpenu, gradu mode i dijamanata.

“U Antverpenu me dočekala Elin, mlada preduzetnica koja se bavi ručnom izradom kožnih modnih dodataka. Naša saradnja je bila veoma uspješna. Tri dana sedmično smo radile na fotografisanju proizvoda, osmišljavanju dizajna pakovanja i obradi kože”, ističe Jovičićeva.

Dodaje da je sve bliže svom cilju, koji je imala u toku prijave, a to je otvaranje dizajn studija u Banjaluci.

“Preporučila bih svima da se prijave na ovaj program jer će steći više samopouzdanja, upoznati nove ljude, ostvariti nove poslovne kontakte, upoznati novu kulturu i novi grad. Takođe Erasmus tim je predusretljiv i velika je podrška kroz čitav proces”, kaže Jovičićeva.

U Istanbulu je dva mjeseca na razmjeni provela Jelena Todorović koja je naučila mnogo o “event industriji”.

“Preko lokalne tačke u Banjaluci sam pronašla preduzetnika koji se bavi korporativnim događajima u Istanbulu. Tamo sam radila za “Etix” organizaciju i organizovala evente, seminare, konferencije, sajmove, motivacione treninge, kao i sastanke za kompanije širom svijeta”, ističe Todorovićeva.

Ona kaže da je u Istanbulu imala različite zadatke koji su joj pomogli da vidi kako event industrija izgleda u realnom svijetu.

Imala je zadatak da organizuje keteringe, prevoz i da sarađuje sa brojnim uglednim kompanijama.

Ističe da je sa organizacijom “Etix” u kontaktu, što će joj mnogo pomoći kada njen biznis zaživi punom parom.

“Ovaj program bih preporučila svima koji danas ili sutra žele da pokrenu svoj biznis”, navodi Todorovićeva.

FOTO: Capital.ba

Praktična i finansijsku podršku novim preduzetnicima

U Delegaciji Evropske unije u BiH kažu da “Erasmus program za mlade preduzetnike” nudi praktičnu i finansijsku podršku novim preduzetnicima, omogućavajući im da steknu vještine od iskusnih mentora uz podsticanje međunarodne saradnje.

 “Program je pokrenut 2009. godine, s ciljem promocije preduzetništva i prekogranične trgovine pružanjem vrijednih iskustava i perspektiva. Učesnici se pridružuju razmjeni znanja u trajanju od jednog do šest mjeseci, koristeći mogućnosti pristupa novim tržištima i potencijalnim partnerstvima”, pojašnjavaju u Delegacijii EU u BiH.

Navode da su učesnicima programa pokriveni putni i troškovi boravka, a prihvatljivost za učešće se ne temelji na godinama, već na svježini poslovne ideje.

“Preduzetnici domaćini sa više od tri godine iskustva imaju koristi od svježih perspektiva i potencijalne saradnje, dok su obje strane izložene novim tržištima i poslovnim metodama, podstičući dugoročnu saradnju”, dodali su u Delegaciji.

Naglasili su da, što se tiče BiH, do sada je učestvovalo 11 preduzetnika domaćina i 50 mladih preduzetnika, a rezultati su veoma pozitivni.

“Kroz program su ostvareni brojni međunarodni poslovni kontakti, razmjena znanja i iskustava, što je rezultiralo uspješnom poslovnom saradnjom i razvojem novih projekata i ideja”, kazali su u Delegaciji.

Prema njihovim riječima, mladi preduzetnici iz BiH imali su priliku da svoje poslovne ideje testiraju direktno u stvarnom svijetu, boraveći u kompanijama sa iskusnim preduzetnicima.

Ovaj program im je, kako kažu, omogućio da vide kako nešto funkcioniše u praksi, provjere izvodljivost svojih ideja i eventualno prilagode svoj plan prije pokretanja vlastitog biznisa.

Preduzetnici iz BiH su imali priliku boraviti u raznim zemljama, uključujući Austriju, Italiju, Hrvatsku, Španiju, Litvaniju i Bugarsku.

Ističu da je to sada, generalno, kroz program “Erasmus za mlade preduzetnike” zabilježeno 12.098 poslovnih razmjena, 22.650 registracija novih preduzetnika, 13.556 registracija preduzenika domaćina, te 45 uključenih zemalja.

FOTO: Capital.ba

“Finansijska sredstva koja Evropska unija dodjeljuje za ovaj program mogu se razlikovati od godine do godine u zavisnosti od budžeta EU i programskih prioriteta”, dodali su u Delegaciji.

Kažu da je EU za poziv objavljen 2020. godine, izdvojila budžet od 40 miliona evra.

“Finansijska podrška koju mladi preduzetnici dobivaju kao mjesečnu naknadu tokom razmjene zavisi od zemlje u koju preduzetnik putuje”, pojasnili su u Delegaciji.

“Erasmus” učesnicima omogućava pristup novim tržištima i tehnologijama

Kontakt tačka u BiH za ovaj program, od 2020. godine, je organizacija “Žene za žene”.

Ova organizacija pruža informacije o programu, pomoć u pripremi prijava, kao i usmjeravavnje i povezivanje sa domaćinima u drugim zemljama.

Oni pružaju i kontinuiranu podršku tokom boravka mladih preduzetnika i preduzetnica u inostranstvu, kako bi im omogućili što kvalitetnije iskustvo i podršku.

U ovoj organizaciji navode da je ovaj program veoma značajan za razvoj poslovnih vještina novih ili budućih preduzetnika, umrežavanje i rast poslovanja na međunarodnom nivou.

“Ovaj program pruža mladima da steknu iskustvo kroz praktičan rad, razmjene znanja i ideja sa drugim, iskusnim preduzetnicima širom Evrope”, kažu u organizaciji.

Dodaju da  je kroz program “Erasmus”, učesnicima omogućen pristup novim tržištima, tehnologijama i poslovnim praksama, što može značajno doprinijeti njihovom profesionalnom i ličnom razvoju.

“Učešće je moguće za sve nove preduzetnike i preduzetnice koji su čvrsto odlučili pokrenuti vlastitu kompaniju ili su je već pokrenuli unutar protekle tri godine, kao i za iskusne preduzetnike koji imaju više od tri godine iskustva u vođenju poslovanja”, naglašavaju u organizaciji “Žene za žene”.

Navode da se ovaj program fokusira na pretvaranje preduzetničkih ideja u stvarnost, prevazilaženje početnih poteškoća pri pokretanju i vođenju poslovanja, rast poslovanja na međunarodnom nivou i uspostavljanje poslovnih partnerstava.

“Erasmus za mlade preduzetnike omogućava mladim preduzetnicima da provedu od jednog do šest mjeseci kod iskusnih preduzetnika i preduzetnica u drugim zemljama učesnicama programa, uz finansijsku podršku za pokrivanje troškova putovanja i boravka tokom razmjene”, istakli su u ovoj organizaciji.

Iskustva preduzetnika iz BiH veoma pozitivna

Mladi preduzetnici, kako pojašnjavaju u organizaciji, imaju priliku da direktno učestvuju u poslovnih aktivnostima, prate rad svojih domaćina, ali i da aktivno doprinose poslovnim procesima.

“To je saradnja u kojoj svi dobijaju. Ovaj praktični pristup omogućava novim preduzetnicima da steknu dragocjeno iskustvo, da razvijaju nove vještine i da prošire svoje mreže kontakata, dok se iskusnim preduzetnicima pružaju novi pogledi i ideje kao i prilika da sarađuju sa inostranim partnerima”, zaključuju u organizaciji.

Miloš Šipragić iz organizacije “Eda”, koja je donedavno bila kontakt tačka za BiH, navodi da ovaj program pruža mladim i potencijalnim preduzetnicima iz BiH priliku da otputuju u neku od zemalja regiona ili Evropske unije, da tamo sarađuju sa iskusnim i uspješnim preduzetnicima i dobiju dragocjene savjete koji će im pomoći da razviju svoju poslovnu ideju, poboljšaju biznis plan i pokrenu svoj biznis.

“Prijaviti se mogu sve osobe iz BiH koje razmišljaju o pokretanju svog biznisa ili su ga pokrenule u prethodne tri godine, vole da putuju i žele da prošire mrežu svojih kontakata”, izjavio je Šipragić.

Navodi da je ovu priliku već iskoristilo nekoliko proaktivnih preduzetnika iz BiH i da su njihova iskustva odlična.

“Iskustva koja steknu, poznanstva koja sklope i savjeti koje dobiju, mladim preduzetnicima su od velike koristi za provjeru i unapređenje vlastitog poslovnog plana”, doda je Šipragić.

Napomenuo je da u programu “Erasmus za mlade preduzetnike” mogu da učestvuju i preduzeća i iskusni preduzetnici, koji imaju više od tri godine iskustva u vođenju vlastite firme, iz Bosne i Hercegovine koji mogu da ugoste nekog mladog preduzetnika iz inostranstva, pri čemu saradnja teče po usaglašenom planu koji doprinosi ostvarenju ciljeva kako preduzetnika domaćina, tako i mladog preduzetnika iz inostranstva.

Prema njegovim riječima, ovom i ostalim programima koji doprinose razvoju i popularizaciji preduzetništva, razmjeni iskustava i vlastitom usavršavanju, bi trebalo davati više prostora kako bi što veći broj zainteresovanih uvidio prednosti od učestvovanja u njima.

YouTube player

CAPITAL: Bojana Ninković

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!