Capital.ba

Đokić pozvao preduzeća da tuže Savjet za državnu pomoć BiH

26.10.2023. / 12:01

BANJALUKA – Ministarstvo energetike i rudarstva Republike Srpske pozvalo je kompanije koje su ostale bez goriva oslobođenog od putarina da pokrenu upravni spor protiv Savjeta za državnu pomoć BiH, koji im je uskratio to pravo.

FOTO: Pixaby

U ovom ministarstvu smatraju da je riječ o nezakonitom rješenju jer su ta preduzeća po Zakonu o akcizama BiH oslobođena plaćanja putarina na dizel gorivo koje koriste u procesu proizvodnje.

Zbog toga ne bi trebala snositi negativne posljedice jer je Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH primijenio važeće propise po kojima je dužan da postupa“, naveli su u ministarstvu.

Naime, Savjet za državnu pomoć ocijenio je da praksa po kojoj su preduzeća oslobođena plaćanja putarine za mehanizaciju koja se koristi u rudnicima, nezakonita.

Pored toga što su ove godine platili gorivo po punim cijenama, Savjet za državnu pomoć obavezao je preduzeća da vrate 31,7 miliona maraka po osnovu putarina od kojih su bili oslobođeni u prošloj godini.

Neka preduzeća se sa tim nisu pomirila.

Pokrenut je postupak kod UIO da vratimo sredstva po osnovu regresiranog goriva, u prošloj godini, i to na odobreni, a ne iskorišteni iznos, što sve sa kamatama iznosi oko 500.000 KM. Zbog toga smo pokrenuli postupke pred nadležnim sudom BiH“, kažu u kompaniji „Boksit“ iz Milići.

U pismu Vladi Republike Srpske i resornom ministarstvu oni navode da im je zbog svega poslovanje jako otežano.

„Stanje u rudarskoj proizvodnji postaje neodrživo odnosno neisplativo, a i nemoguće“, stoji u pismu.

Podsjećamo, pokretanje upravnih sporova najavila su i ostala preduzeća koja se bave rudarstvom.

BiH je svake godine donosila posebnu odluku prema kojoj je gorivo koje se sipa u mašine i mehanizaciju, a koje se koristi uglavnom u rudnicima, oslobođeno putarine od 0,40 KM jer ne izlaze i ne koriste javne puteve.

Riječ je o značajnoj finansijskoj podršci. Ove godine je planirano da se odobri 86 miliona litara goriva koje nije opterećeno putarinom, čime se BiH odriče 34,5 miliona maraka iz budžeta.

CAPITAL: D. Tovilović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Đokić pozvao preduzeća da tuže Savjet za državnu pomoć BiH

    1. Honduras

      Ne odriče se BiH nekih miliona jer joj ni ne pripadaju ti milioni. Ta vozila ne koriste puteve i ne trebaju plaćati putarinu. Potrebno je da se ta oblast uredi zakonom a ne da zavisi od volje pojedinaca. oslobođene su nekih poreza kladionice i sad netko hoće da namiri te poreze koje kladionice ne plaćaju pa nek plaćaju oni koji i ne koriste puteve, idiotski. U svijetu se skoro svugdje traže načini kako pomoći domaću proizvodnju raznim poticajima i oslobađanjima da bi domaća proizvodnja bila što konkurentnija. Na žalost kod nas neki političari rade protiv domaćih radnih mjesta, zaposlenika a i samog punjenja buđeta. Ako se domaćoj proizvodnji nameću uz dosadašnje prevelike namete još i ovako glupi nameti to će urušiti i ovako posrnulu proizvodnju. to će dovesti do manje konkurentnosti domaće proizvodnje i gašenja radnih mjesta a samim tim i ogromnog smanjenja priliva u buđet i razne fondove. takođe će otpušteni radnici uglavnom otići u iniostranstvo i tamo će trošiti plate i drugoj državi plaćati poreze. sve zbog nesposobnih ili zlonamjernih političara, koji uvodeći ovakve namete namjerno urušavaju domaću proizvodnju.