Capital.ba

Bilateralno uklanjanje barijera

10.11.2010. / 13:09

BEOGRAD, Sklapanje bilateralnih sporazuma za uzajamno priznavanje sertifikata je najbolji i najbrži put za uklanjanje necarinskih barijera koje još uvijek postoje u trgovini između članica CEFTA sporazuma, izjavio je koordinator za pitanja CEFTA u Spoljnotrgovinskoj komori BiH Igor Gavran.

“Najbolji primjer takvog protokola je onaj koji su postigle BiH i Srbija, koji je parafiran. On na žalost još nije stupio na snagu i ta procedura traje, ali njime će se riješiti najveći dio svih problema i pojačati svi pozitivni efekti CEFTE”, rekao je Gavran koji učestvuje u radu “CEFTA nedjelje 2010” u Beogradu.

Gavran je istakao da o koristima sporazuma, koji je postignut na ministarskom nivou između BiH i Srbije, svjedoči jednoglasna podrška privrednih komora BiH i Srbije, te ocijenio da bi ovaj protokol trebalo da bude model i za ostale članice, kao što je Hrvatska, a koje za sada uglavnom odbijaju tako nešto.

“On će apsolutno riješiti trenutno stanje gdje se ne priznavaju sertifikati koji prate određene proizvode. Imamo situaciju da iako pojedini proizvodi prolaze potpuno identičnu kontrolu čisto zbog neusklađenosti zakonodavstva u dvije zemlje, oni se ne priznaju i kontrole se ponavljaju”, rekao je Gavran.

On je naveo da će se ovim sporazumom ukloniti prepreke u trgovini između BiH i Srbije, koje postoje iz formalnih razloga, roba ići mnogo brže, troškovi će biti manji, proizvodi će biti konkurentniji i u svakom slučaju, potrošač će moći dobiti nižu cijenu, a privrednik veće tržište.

Sporazum između BiH i Srbije sklopljen je između Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH i Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva zdravlja Srbije.

Parafiran je ove godine, a stupiće na snagu kada ga potpišu ministri dvije države.

Gavran je rekao da je sporazum CEFTA donio neke negativnosti, ali je mnogo više pozitivnih strana za ekonomiju svih članica koje su dočekale povećanje izvoza.

“BiH najveći dio svoje spoljnotrgovinske razmjene ostvaruje u prehrambenim proizvodima upravo sa tržištem CEFTA, gdje odlazi dvije trećine tih proizvoda. Još uvijek imamo veliki deficit, ali su trendovi pozitivni”, naglasio je Gavran.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!