Capital.ba

BiH ne stimuliše solarnu energiju

07.05.2009. / 7:17

solarnaBANJALUKA, Iako je potencijal energije Sunca, kao alternativnog izvora električne i toplotne energije, u BiH na nivou mediteranskih zemalja, on nije iskorišten na pravi način jer se nadležni u vezi sa ovim odnose pasivno i ne stimulišu dovoljno proizvodnju iz obnovljivih izvora energije, upozorili su stručnjaci.
 
Vid Jovišević, profesor Mašinskog fakulteta u Banjaluci, kaže da još nema preciznih podataka o potencijalima sunčeve energije u BiH, ali da je na temelju istraživanja po zonama koje su radile zemlje EU potencijal Sunca u našoj zemlji odličan.
“Naša zemlja se nalazi u južnoj zoni i imamo odlične uslove za iskorištavanje solarne energije. Najveći problem je što naša država ne stimuliše iskorištavanje obnovljivih izvora energije kao što to rade zemlje Evrope i svijeta”, naglašava Jovišević.
On ističe da kod nas još nije razvijena svijest ljudi o korištenju energije Sunca, ali da prepreku za masovnu upotrebu sistema za solarno grijanje predstavlja visoka cijena instalacije i činjenica da od države nema podsticaja.
U Austriji podsticaji države za one koji se odluče da na porodičnu kuću instališu ploče za proizvodnju tople vode i grijanje su oko 200 KM po metru kvadratnom instalisanih ploča. Pored toga austrijska vlada daje oko 2.500 KM kao podsticaj za cijeli sistem.
Poređenja radi, Njemačka koja u Evropi najviše struje proizvodi pomoću sunčeve energije, ima tri puta manje potencijala nego BiH i u 2007. godini instalisala je nekoliko solarnih panela za proizvodnju ukupno 1,1 GW struje što je ekvivalent jednoj elektrani.
U Ministarstvu industrije energetike i rudarstva RS kažu da su pilot projekti već dali rezultate i opravdali postavljanje jer su računi za električnu energiju duplo niži, ali da je prije svega za korištenje ove vrste obnovljive energije potrebno urediti zakonom.
“Prvi korak za veće iskorištavanje sunčeve energije i inače obnovljivih izvora energije je zakon o energetici koji će se pred poslanicima Narodne skupštine RS naći 14. maja”, kaže Aleksandra Vukašinović, potparol Ministarstva.
Ona naglašava da će se poslije usvajanja zakona o energetici podzakonskim aktima detaljno regulisati ova oblast.
Nijaz Salihodžić, direktor firme “ITM Controls” koja je već radila nekoliko pilot projekata ove vrste u BiH, kaže da su resorna ministarstva sve više zainteresovana za iskorištavanje solarne energije, ali potrebno je da se tome pristupi na organizovan način, a ne samo na pojedinačnim slučajevima.
“Imamo odlične uslove, fondovi EU još su otvoreni za ove projekte jer je preporuka da do 2020. godine koristimo 20 odsto energije iz obnovljivih izvora, ali fondovima treba da se pristupa organizovano i u zajedničkom nastupu državnih organa i potencijalnih investitora kako bi EU shvatila ozbiljnost i opredijeljenost da ispoštujemo njihove preporuke”, kaže Salihodžić.
Draško Čutura, direktor preduzeća “Bemind” iz Banjaluke, koje se bavi postavljanjem i instalisanjem sistema za iskorištavanje energije Sunca, kaže da se investicija za porodičnu kuću ili stan od oko 100 kvadrata isplati za oko pet godina.
“Cijena postavljanja solarnih kolektora za zagrijevanje kuće i iskorištavanje tople vode za porodičnu kuću iznosi oko deset hiljada KM”, pojašnjava Čutura i dodaje da je neophodno da zakonodavac to reguliše i stimuliše ugradnju ovih sistema jer u suprotnom sve će ostati na pričama.
Završena studija
U BiH su završene aktivnosti na realizaciji projekta “Studije mogućnosti korištenja i promocije razvoja solarne energije u BiH” koje je finansirala Vlada Španije u iznosu od 204.000 evra.
Studija je obradila primjenu dvije tehnologije i to solarno-termičke tehnologije za zagrijevanje vode i stambeno grijanje i fotonaponske tehnologije za proizvodnju električne energije.
U nadležnim ministarstvima FBiH i RS kažu da je s obzirom na neiskorištene resurse za proizvodnju električne energije zanimljivija solarno-termička tehnologija za zagrijavanje vode i stambeno grijanje.
Pilot projekti koji su urađeni u Banjaluci, Trebinju i Mostaru vrijedni su oko oko 110.000 eura dok je ostatak otišao na izradu studije.
Energetski monopol
U nekoliko firmi u BiH koje se bave instalisanjem opreme za proizvodnju toplotne i elektroenergije pomoću Sunca kažu da su se u vezi sa ovim pitanjem stvari pomjerile s mrtve tačke.
Međutim, kako kažu, strahuju da će u narednom periodu, zbog činjenice da je energija Sunca neiscrpna i da je njegovo korištenje za zagrijevanje stana i proizvodnju struje besplatna, doći do komplikacija .Nezavnisne novine

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!