Capital.ba

Baraković: Stečajni postupak u završnoj fazi

19.02.2014. / 12:27

novineBANJALUKA, Stečajni postupak u Novinsko-izdavačkom i štamparskom preduzeću “Oslobođenje” Banjaluka nalazi se, uslovno, u završnoj fazi, jer se očekuje unovčenje imovine nad kojom postoji razlučno pravo i koja je u postupku izvršenja kod sudova u Banjaluci i Doboju, izjavila je stečajni upravnik ovog preduzeća Dosta Baraković.

Barakovićeva je navela da je skoro cijela imovina “Oslobođenja” pod hipotekom, dodajući da su slobodni ostali jedino limeni kiosci koje je grad uklonio prije otvaranja stečajnog postupka i fiskalne kase, što je unovčeno i od čega se finansirao stečajni postupak, dok druge imovine za unovčenje nema.

Ona je podsjetila da postoji poslovni prostor “Oslobođenja” u Prijedoru i Zvorniku gdje je vođen upravni i sudski postupak da se dokaže da povjerilac “Delta rilestejt” nema razlučno pravo nad tom imovinom, odnosno da nije valjani hipotekarni povjerilac.

“Presudom Vrhovnog suda Republike Srpske dosuđeno da `Delta rilestejt` ima razlučno pravo, tako da ta naša nada da ćemo nešto unovčiti i da ćemo imati imovine i za povjerioce više ne postoji, a nemamo više novca ni za dalje vođenje stečajnog postupka”, zaključila je Barakovićeva.

Ona je podsjetila da je odnos priznatih potraživanja bio 20 miliona KM, dok je vrijednost cjelokupne imovine “Oslobođenja” procijenjena na oko 2,5 miliona KM, tako da su obaveze u trenutku otvaranja stečajnog postupka bile 10 puta veće od same imovine preduzeća.

U banjalučkom Okružnom privrednom sudu 25. marta 2011. godine pokrenut je stečajni postupak u “Oslobođenju” koje je tada zapošljavalo 232 radnika.

Pokretanjem stečaja, svi radnici su poslati na Biro za zapošljavanje ako nisu u međuvremenu pronašli drugi posao, dok je 25 radnika “Oslobođenja” penzionisano zahvaljujući Socijalnom programu Vlade Republike Srpske.

Radnici “Oslobođenja” podnijeli su krajem 2010. godine prijedlog za pokretanje stečajnog postupka, jer poslodavac do tada nije riješio status zaposlenih, isplatu zaostalih dugovanja prema radnicima i povezivanje radnog staža.

Kompanija “Darta trgovina” iz Banjaluke u procesu privatizacije 2006. godine kupila je većinski paket akcija “Oslobođenja”, dok je “Dartu” 2008. godine kupila beogradska kompanija “Delta”.

Nakon toga, kompanija “Delta” otpustila je sve zaposlene radnike u “Darti” osim direktora, tvrdeći da je vlasnik “Oslobođenja” kompanija “Darta” koja više ne postoji, a ne “Delta”.

Kompanija “Delta” donijela je odluku da proda “Dartu”, a samim tim i “Oslobođenje” i od tada su bili u pregovorima sa Fabrikom duvana Sarajevo i još nekim potencijalnim kupcima, ali do prodaje “Oslobođenja” nije došlo.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!