Capital.ba

U Trezor deponovali svega 300.000 KM

28.05.2013. / 7:55

konvertibilne markeBANJALUKA, Agencija za upravljanje oduzetom imovinom RS raspolagala je na kraju prošle godine imovinom vrijednom 19.519.052 miliona maraka, koju je blokirao MUP RS, a u Trezor Srpske na račun javnih prihoda prebacila je svega oko 300.000 KM, koliko je zaradila prodajom imovine oduzete od kriminalaca.

Pokazuju to podaci iz izvještaja o radu ove agencije za 2012. godinu, koji je nedavno usvojila Vlada RS.
U izvještaju Agencije navodi se da je ukupna vrijednost nelegalne imovine koja je lani povjerena Agenciji na upravljanje iznosila 19.837.867 maraka, te da se u skladištima danas nalaze veće količine informatičke opreme i drugih predmeta, automobili i teretna vozila.
U vrijeme izrade ovog izvještaja još uvijek se čekala odluka o raspolaganju automobilom marke BMW X6, motociklom marke “pijađo beverli” i informatičkom opremom vrijednom oko 90.000 maraka, koju je oduzela i blokirala policija RS u akciji “Kubikus”.
Među skladištenom imovinom je i ona blokirana na osnovu presuda Okružnog suda u Banjaluci u slučajevima protiv Zorana Ćopića i Drage Nižola iz avgusta 2012. godine.
Ćopić je uhapšen krajem aprila 2011. godine, a blokirana mu je imovina vrijedna 20 miliona KM.
Tada su blokirane i akcije Fabrike šećera Bijeljina, koje su u vlasništvu Ćopićeve firme “Agrokop eksport-import” Banjaluka.
U izvještaju piše da je za te akcije, u vrijednosti od 18,3 miliona KM, izvršena “zabilježba činjenice upravljanja u registru Okružnog privrednog suda u Bijeljini”.
Budući da je suđenje Ćopiću ponovljeno, do pravosnažne presude ova imovina nije trajno oduzeta, ali Agenciji je povjerena sudbina Šećerane, privrednog giganta Semberije.
Na osnovu Rješenja o privremenom oduzimanju imovine MUP-a RS, u posjedu Agencije je i imovina koja je oduzeta od Branislava Smiljanića i drugih uhapšenih u policijskoj akciji “Knez”.
Radi se o automobilu “audi A6”, vrijednom oko 23.000 maraka, dva dvosobna stana, čija se vrijednost procjenjuje na oko 270.000 KM, a u toku je bio i postupak oduzimanja garaže.
U izvještaju piše da je Agencija, prema podacima, imala i određenih problema pri preuzimanju novca, pa tako nisu mogli da preuzmu 12.650 maraka zbog štrajka u Osnovnom sudu u Prijedoru.
Agencija za upravljanje oduzetom imovinom lani je imala na raspolaganju 532.000 KM, a potrošili su nešto više od 428.000 maraka. U Agenciji je na kraju prošle godine radilo 14 osoba, od kojih šest na poslovima državnih službenika.
Govedarica
– Ukupna vrijednost blokirane imovine stečene krivičnim djelom na području RS iznosi oko 40 miliona maraka – izjavio je nedavno načelnik Jedinice MUP-a Republike Srpske za finansijske istrage i otkrivanje imovine stečene izvršenjem krivičnog djela Milimir Govedarica.
On je rekao da je od ovog iznosa više od milion maraka trajno oduzeto, 21 milion maraka privremeno oduzete imovine predat na upravljanje Agenciji, dok je ostala nelegalno stečena imovina blokirana do odluke sudova. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!