Capital.ba

Energetski sektor kao u EU

29.11.2011. / 12:23

BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske razmatrala je danas Nacrt strategije razvoja energetike RS do 2030. godine, čiji je cilj postizanje standarda gazdovanja energijom i odnosa u energetskom sektoru kakvi vrijede u EU.

Obrazlažući Nacrt strategije razvoja energetike, ministar industrije, energetike i rudarstva RS Željko Kovačević rekao je da dokument  ne predviđa promjenu vlasničke strukture u energetskom sektoru RS, ističući da će se novi objekti u ovoj oblasti realizovati kroz strateško partnerstvo ili kao privatno-javno partnerstvo.

On je rekao da je jedna od osnovnih ideja vodilja ove strategije osmišljavanje razvoja energetskog sektora zasnovanog na principu održivog razvoja, što podrazumijeva oslanjanje na domaće resurse, te uključivanje obnovljivih izvora energije u podmirivanje energetskih potreba svih građana RS.

Prema njegovim riječima,  strateški ciljevi ovog dokumenta su obezbjeđenje dovoljnih količina energije svih oblika i sigurnost snabdijevanja za potrebe ekonomije i građana RS.

Kovačević je naveo da su strateški ciljevi ove strategije  povećanje efikasnosti proizvodnje, transporta, prenosa, distribucije i potrošnje energije, posebno u građevinarstvu RS.

Prema njegovim riječima, strateški ciljevi su i stvaranje uslova za postepeno uvođenje tržišne ekonomije u energetski sektor, izrada efikasnog sistema podsticaja energetske efikasnosti i korištenja obnovljivih izvora energije, osiguranje održivog razvoja energetskog sektora u uslovima ograničenja emisija gasova sa efektom staklene bašte u kombinaciji sa povećanjem energetske efikasnosti, te usklađivanje zakonodavstva sa pravnim nasljeđem EU.

On je napomenuo da je strategija definisana kroz tri dokumenta – Plan razvoja energetike RS do 2030. godine, koji prikazuje i analizira rezultate i obaveze razvoja energetike RS, Strategija razvoja energetike RS koja predstavlja skup ciljeva i mjera za implementaciju politike Vlade RS u energetskom sektoru izražene kroz strateške i specifične ciljeve, te Akcioni plan za sprovođenje strategije kojim se definiše skup mjera i aktivnosti,te institucija i subjekata koji su zaduženi za njeno sprovođenje uz uvođenje rokova realizacije.

Kovačević je dodao da su u toku pripreme na izradi regionalne strategije razvoja energetike koju sprovodi sekretarijat energetske zajednice u Beču , kao i realizacija obaveza prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju i neophodnosti izrade strategije u BiH.

Poslanici SNSD-a Srđan Mazalica i Dalibor Đurić ocijenili su da je ova strategija važan dokument za RS i njenu ekonomiju i da je pravljena poput modernih evropskih strategija.

“Strategija definiše pravce razvoja energetike u RS, ali su obnovljivi izvori energije od velikog značaja za RS”, istakao je Mazalica.

Poslanik PDP-a Slavko Vučurević smatra da Nacrt strategije predstavlja način na koji RS radi u svoju štetu, tvrdeći da se ovim dokumentom predviđa da u 2030. godini RS bude energetski zavisna u iznosu od 70 odsto, te da to smatra krajnje nedopustivim.

Šef Poslaničkog kluba SDS-a Vukota Govedarica smatra da RS mora pažljivo da upravlja svojim energetskim potencijalom.

“Ne bi trebalo doći do privatizacije energetskog sistema, jer je to veliko prirodno bogatstvo RS”, istakao je Govedarica.   Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!