Capital.ba

Zrak ide Zastavi ili u stečajni proces

30.10.2012. / 6:10

TESLIĆ, Vlada RS će još jednom u procesu privatizacije pokušati da nađe kupca za posrnulu fabriku “Zrak” iz Teslića i preduzeće iz namjenske industrije spasi od sve veće prijetnje stečaja.

Zaključeno je to na zadnjoj sjednici Savjeta za privatizaciju RS sa koje je Vladi RS predloženo da Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva zaduži da u roku od 30 dana pronađe strateškog partnera za “Zrak”, pri čemu se najveće nade polažu u fabriku “Zastava oružje” iz Kragujevca.
Više članova Savjeta za privatizaciju RS kazalo je za “Nezavisne” da se radi o praktično zadnjem pokušaju prodaje državnog kapitala teslićke fabrike u kojoj, u suprotnom, neminovno slijedi pokretanje stečajnog postupka zbog teške poslovno-finansijske situacije.
Ukazujući na to da su proteklih šest godina propala dva pokušaja privatizacije “Zraka”, naši sagovornici kao pozitivnu novu okolnost navode izmjene zakona koje su omogućile prodaju većinskog državnog kapitala preduzeća namjenske industrije.
“Međutim, ono što se čini kao veliki problem je izuzetno loša kadrovska struktura, odnosno činjenica da su u preduzeću zaposleni uglavnom stariji radnici i da nema visokoobrazovanih stručnjaka”, ističe naš izvor.
Sjednica Savjeta za privatizaciju RS održana je 22. oktobra bez prisustva javnosti ili saopštenja za medija.
Borislav Rakić, direktor “Zraka”, kaže da nema informacija o tome da li Vlada RS priprema novi proces privatizacije preduzeća, ali ističe da će sutra u resornom ministarstvu imati sastanak na kojem će, između ostalog, tražiti da ga upoznaju sa zaključima Savjeta za privatizaciju.
On, takođe, podsjeća da su proteklih godina dva puta raspisivani tenderi za prodaju fabrike, ali da uprkos neformalnom interesu srbijanskih preduzeća i njihovih dugogodišnjih poslovnih partnera – “Zastava oružja” i “Yugoimport SDPR-a”, nije došlo do konačne realizacije.
Preduzeće “Zrak”, čija je djelatnost proizvodnja optičkih instrumenata i nišanskih sprava za streljačko naoružanje, bacače granata i borbena vozila, sada preživljava radeći manje poslove za fabriku mašina i hidraulike BNT iz Novog Travnika, kojoj isporučuju nišanske sprave za minobacače, dok se u 2013. nadaju obnovi posla za Ministarstvo odbrane Srbije.
Dragomir Savić, predsjednik Sindikalne organizacije “Zraka”, kazao je da su radnici Vladi RS iznijeli svoje zahtjeve za izmirenje obaveza preduzeća za zaostalih 17 plata iz proteklih godina, kao i doprinosa koji im nisu uplaćeni čitavu deceniju.
“Naši zahtjevi u slučaju privatizacije su da se kupac tenderom uslovi na zadržavanje broja radnika i nemijenjanjem osnovne djelatnosti u narednih pet godina nakon potpisivanja kupoprodajnog ugovora”, istakao je Savić.
Prema podacima Uprave preduzeća, preduzeće je opterećeno dugovorima prema Poreskoj upravi i javnim fondovima u iznosu od oko 4,5 miliona KM, te radnicima u iznosu do 700.000 KM.
“Krajinapetrol” na aukciju
Savjet za privatizaciju RS predložio je, takođe, da se što prije na berzansku aukciju ponudi 45,5 odsto državnih akcija u banjalučkom “Krajinapetrolu”.
Iako se privatizacija tog naftnog distributera razmatra već šest godina, ovaj put je, kaže naš sagovornik, Vlada odlučna da “presiječe čvor” i proda akcije u cilju stabilizacije poslovanja preduzeća opterećenog sudskim sporovima sa hrvatskom kompanijom INA i sve jačom konkurencijom na domaćem tržištu. Kao najizgledniji kupci državnih akcija “Krajinapetrola” pominju se upravo INA i firma “Petrobart” sa Gibraltara, koji već posjeduju 9,7 odsto, odnosno 25,3 odsto akcija. Nezavisne novine

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!