Capital.ba

Preduzeća iz Srbije u Afriku izvoze metalurgiju i hranu

20.08.2012. / 7:30

BEOGRAD, Firme iz Srbije u Afriku izvoze obojenu metalurgiju, akumulatore, auto-gume, poljoprivrednu mehanizaciju, građevinske mašine, ambalažu, lijekove i hranu.

U Privrednoj komori Srbije navode da su izvozne mogućnosti ograničene, ali da bi se neke tehnologije i proizvodne linije mogle da presele iz Srbije u afričke zemlje.

Zorica Jekić, iz PKS, kaže da bi to podrazumjevalo kompletno pružanje usluga uz obuke, koje bi i Srbiji omogućilo kupovinu novih tehnologija i nove opreme.

Privrednicima koji izvoze u Afriku, najčešći problem je nedostatak novca za obrtna sredstva i nedostatak garancija za velike infrastrukturne poslove.

Nedavne revolucije u Africi nisu bitno uticale na spoljnotrgovinsku saradnju Srbije sa tim zemljama, pa je vrijednost izvoza i dalje između tri i pet odsto bruto domaćeg proizvoda.

Polugodišnji izvještaji pokazuju da je povećan izvoz u Tunis, Alžir, Etiopiju i Južnoafričku Republiku, gdje su firme iz Srbije našle nova tržišta.

Industrija motora Rakovica, prošle godine izvezla je 300 traktora u Etiopiju, a ove godine planira 10 puta veći izvoz. Dogovoreno je da u narednih pet godina izvezu 15.000 traktora, a vrijednost posla je 17 miliona evra.

I pored toga što je u restrukturiranju, IMR ima 750 stalno zaposlenih i još 100 honoraraca koji redovno primaju platu, uglavnom zahvaljujući izvozu u Etiopiju i Egipat.

“Afričko tržište je ogroman potencijal za Srbiju, pogotovo što oni traže relativno jeftine proizvode, ne tako komplikovane – što naš traktor jeste”, kaže za RTS direktor Industrije motora Rakovica Zoran Radosavljević.

Radnici IMR-a su zadovoljni. Iako rade prekovremeno, čak i vikendom, kažu da se uslovi u fabrici poboljšavaju.

I srpska hrana nalazi svoj put do Afrike. Neoplanta je izvezla prvih 60 tona konzerviranih mesnih prerađevina u Angolu, a priprema se i za izvoz u Južnoafričku Republiku.

“Problem je usklađivanje veterinarskih sertifikata za izvoz na to tržište. Pored Južnoafričke republike nastavićemo širenje poslovnih procesa i na ostala tržišta podsaharskog regiona, gdje Nelt ima svoju distribuciju, kao što je Mozambik, Malavi, Zambija”, navodi komercijalni direktor Neoplante Slobodan Vasilić. RTS

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!