Capital.ba

Završni razgovori sa MMF-om 5. maja

29.04.2009. / 18:45

nikola-spiric4SARAJEVO, Završni razgovori o zaključivanju novog stend-baj aranžmana BiH sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) biće održani 5. maja, izjavio je danas predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić.

Špirić, koji je i predsjedavajući Fiskalnog savjeta BiH, potvrdio je novinarima da misija MMF-a ostaje u BiH do 6. maja da bi sa vladama na različitim nivoima razjasnila detalje u vezi sa zaključivanjem stend-baj aranžmana.

“Dogovorili smo se tokom današnjeg sastanka da u utorak, 5. maja u 12.00 časova imamo sjednicu Fiskalnog savjeta, a u 13.00 časova završne razgovore sa MMF-om na kojima se nadamo da će doći do sporazuma o novom aranžmanu”, rekao je Špirić novinarima nakon sastanka Fiskalnog savjeta sa delegacijom MMF-a.

On nije želio da predoči više o detalja o razgovorima sa delegacijom MMF-a, niti da iznosi detaljne brojke i procjene.

“Svi sada radimo na tehničkim detaljima. Ono na čemu radimo je objašnjenje politika koje trebaju biti realizovane u BiH kao dodatna garancija da bi došlo do stend baj aranžmana. Ne postoji nijedan nivo vlasti koji odriče spremnost da do tog aranžmana dođe”, rekao je Špirić.

On je naglasio da se situacija dobro razvija i da će biti dobre vijesti sa završne sesije sa MMF-om i podsjetio da ova međunarodna monetarna institucija traži garancije da će politike biti provedene.

“Riječ je o programima vlasti koji će morati biti preduzeti kako bi došlo do zaključivanja aranžmana i uspješnog servisiranja deficita koji će biti evidentan. Riječ je o konkretnim mjerama Vlade Republike Srpske /RS/, Vlade Federacije BiH /FBiH/ i Savjeta ministara i kada bude završen kompletan paket izaći ćemo u javnost sa mjerama”, dodao je Špirić.

Prema njegovim riječima, zaključivanje stend baj aranžmana traži odgovornu politiku i ozbiljne reforme i to neće biti popularne mjere.

“Svjesni smo posljedica globalne ekonomske krize i da se reforme moraju provoditi. Na bazi aproksimacija na kojima radimo moći ćemo govoriti o visini aranžmana i obavezama različitih nivoa vlasti od kantona, preko entiteta do države. Svi moraju podnijeti teret”, poručio je Špirić.

On je naglasio da je jedini pozitivan efekat kriza to što vlasti u BiH sada po prvi put govore jednim glasom o načinu na koji se može oduprijeti negativnim efektima.

“MMF traži dodatne garancije vlada da će provoditi mjere koje su u njihovoj nadležnosti po Ustavu. Izlaženje sa podacima prije vremena proizvodi više štete nego koristi”, rekao je Špirić.

On je izrazio nadu da će nakon sastanka Fiskalnog savjeta u utorak BiH imati pismo namjere sa svim detaljima i ciframa, te obavezama vlada koje moraju provesti da bi bio zaključen sporazum o stend-baj aranžmanu.

Šef delegacije MMF-a u BiH Kostas Hristu istakao je da su predstavnici ove monetarne institucije sa svim nivoima vlasti u BiH imali tokom protekle dvije sedmice vrlo produktivne razgovore.

“Dosadašnji razgovori stvaraju dobru osnovu da nastavimo razgovore u narednih nekoliko dana. Ohrabreni smo što smo čuli od svih odlučnost i spremnost da se suoče sa situacijom, koja je teška”, rekao je Hristu.

On je naglasio da je do sada postignut značajan napredak u pravcu zaključivanja stend baj aranžmana, istakavši da će razgovori biti nastavljeni.

Delegacija MMF-a započela je razgovore o zaključivanju stend-baj aranžmana sa BiH, posjetom Banjaluci 14. aprila i razgovorima sa vlastima RS.

Kako je Srni ranije izjavila Irena Jankulov, ekonimista ove montarne institucije, delegacija MMF-a došla je u BiH ranije nego što je prvobitno bilo planirano, jer su razgovori trebalo da počnu u maju.

Tokom pregovora sa vlastima BiH niko od zvaničnika nije izlazio sa podacima koja bi mogla biti visina stend baj aranžmana, a pominje se cifra od oko 800 miliona evra.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!