Capital.ba

Zarade u Srbiji najniže u regionu, a cijene najveće

03.10.2011. / 9:01

BEOGRAD, Kupovna moć građana Srbije spada među najniže u regionu, dok je ova država lider u cijenama osnovnih životnih namirnica, prije svega šećera i mlijeka.

Ovakvu situaciju najbolje pokazuje odnos prosječnih zarada i cijena osnovnih životnih namirnica koje važe u zemljama bivše Jugoslavije, piše “Blic”.

Slovenci, na primjer, za prosječnu platu mogu da kupe tri puta više mlijeka nego Srbi, Hrvati mogu da pazare gotovo duplo više šećera ili brašna, dok Crnogorci za prosječnu zaradu mogu da kupe oko 30 kilograma piletine više nego Srbi.

Sa prosječnim zaradama od oko 376 evra, Srbija po visini plata u regionu zauzima pretposljednje mjesto. Iza je jedino Makedonija, dok su osim Slovenije i Hrvatske, koje po visini zarada ubjedljivo prednjače, ispred Srbije i Crna Gora i BiH.

Ono po čemu Srbija spada među lidere regiona jesu cijene osnovnih životnih namirnica, prije svega šećera i mlijeka. U supermarketima u Srbiji šećer u prosjeku košta 111 do 113 dinara (više od jednog evra) po kilogramu, što je za oko desetak dinara skuplje nego u Podgorici ili Skoplju.

Dugotrajno mlijeko se u glavnim gradovima regiona prodaje po cijeni koja se kreće od 70 do 80 dinara (od 0,7 do 0,8 evra) po litru, dok u srpskim marketima za litar ovog mlijeka potrošači treba da izdvoje od 86 do 90 dinara (oko 0,9 evra).

Direktor Instituta za ekonomiku poljoprivrede Drago Cvijanović kaže da za skupu hranu u Srbiji treba da zahvale lošim privatizacijama u prehrambenom sektoru i trgovačkim i prerađivačkim lobijima koji određuju cjenovnu politiku u Srbiji.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!