Capital.ba

Zamak samo za turiste

16.09.2010. / 9:00

VLAJKOVAC, Velelepni dvorac u Vlajkovcu, koji decenijama skreće pažnju vozačima na međunarodnom putu Beograd – Temišvar svojom ruiniranošću, a za stanovnike ovog sela predstavlja potencijalnu opasnost, pogotovo što se odmah pored nalazi dječji vrtić, konačno će “oživjeti”. Opština Vršac je sa italijanskim konzorcijumom potpisala ugovor o zakupu ostavštine austrijske plemićke porodice Bisingen-Nipenburg, na 40 godina. Italijani planiraju da od zamka starog vijek i po naprave pravu turističko-ugostiteljsku atrakciju ovog kraja.
Jovan Kolar, član opštinskog Vijeća za ruralni razvoj, kaže da će investitori, koji u Vršcu imaju restoran “Vega”, rekonstruisati, restaurirati i adaptirati dvorac isključivo prema zahtjevima, uslovima i nalozima nadležnog Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Pančeva. Takođe, o svemu su morali da se dogovore i sa nasljednikom porodice koja je živjela u kaštelu, grofom Francom von Bisingen-Nipenburgom, koji živi kraj Frankfurta.
– Grof je prije četiri godine podnio zahtjev za restituciju, kako bi njegovoj porodici vratili dvorac, koji im je oduzet nacionalizacijom poslije Drugog svjetskog rata. Moralna i zakonska obaveza bila je da se prvo dogovorimo sa njim. Dao je saglasnost za građevinske radove, koji će dvorac spasiti od definitivnog propadanja – kaže Kolar. – Zakupac se ugovorom obavezao da će snositi sve troškove rekonstrukcije kaštela i parka na površini oko četiri ara, kao i da će sam pribavljati potrebne građevinske dozvole. Osim toga, mjesečnu zakupninu će plaćati 220 evra.
Kaštel je sagradio Đerđ Močonji 1859. godine, a tri decenije kasnije nasljedila ga je grofica Georgina Bisingen-Nipenburg, rođena Močonji. Nacionalizacijom im je sve oduzeto, komadni namještaj su kupili mještani sela i okoline, a 1955. godine tu se uselilo Poljoprivredno dobro. Tada je počelo uništavanje dvorca, pogotovo kada su počeli da se doseljavaju nezvani stanovnici.
Iako je pod zaštitom države, nedopustivi nemar je dozvolio da se krov uruši, da prozori nemaju stakla, da kiša zaliva oronuli parket u raskošnim salonima, cijepa malter sa zidova… Biće to mnogo posla za italijanske investitore, kojima, očigledno, ne nedostaju novac i ambicije, na radost svih mještana.

Zavod za zaštitu
Snežana Večanski, iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Pančevo, kaže da postoje stare fotografije dvorca, na osnovu kojih je moguće vratiti prvobitni izgled. I sada se vide autentični detalji, bez obzira na veliki stepen oštećenja. Jedino ne postoje originalni planovi ili skice, jer prije 150 godina nije postojala obaveza njihovog prilaganja za gradnju dvorca van urbanih sredina.
Park
Park iza dvorca jedan je rijetkih predstavnika vrtne umjetnosti 19. vijeka u Srbiji. Ovaj spomenik prirode, kojem poseban značaj daju stara stabla impozantnih dimenzija kraj očuvanog jezera, prostire se na pet hektara i pod zaštitom je države od 1973. godine. Prije tri godine SO Vršac je taj park proglasila prirodnim dobrom od velikog značaja, pa svake godine u njegovo održavanje ulažu oko 400.000 dinara.  Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!