Capital.ba

Zajednička valuta u Persijskom zalivu još nije na vidiku

21.05.2013. / 12:04

novac_kovaniceDUBAI, Bivši glavni ekonomista Međunarodnog finansijskog centra iz Dubaija Naser Saidi ocijenio je da bi šest zemalja Persijskog zaliva trebalo da realizuju plan za uvođenje jedinstvene valute, sličnu tvorevini 17 evropskih zemalja koje za valutu koriste evro.

Saidi je u intervjuu za nedjeljnik iz Dubaija Arabian Business rekao da je Savjet za zalivsku saradnju (GCC), čije članice su Saudijska Arabija, Kuvajt, Bahrein, Katar, Ujedinjeni Arapski Emirati i Oman, mnogo stabilniji od evro zone, duboko uronule u krizu.

“Zemlje GCC nemaju velikih makroekonomskih razlika poput evropskih zemalja”, rekao je Saidi, bivši ministar ekonomije Libana, koji trenutno radi kao nezavisni ekonomista.

Plan za uvođenje zajedničke valute u zemlje GCC razmatra se već 10 godina, ali je već nekoliko puta odložen. GCC, čije zemlje posjeduju oko 60 odsto svjetskih rezervi nafte, trenutno nije odredio rok za realizaciju tog plana.

Saidi je dodao da činjenica da zemlje GCC imaju nisku stopu dugova, male budžetske deficite, veliku količinu deviznih rezervi i ogromne prirodne resurse takođe potvrđuje da bi uvođenje zajedničke valute imalo smisla. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!