Capital.ba

Za solanu traže 257 miliona evra

22.12.2011. / 8:40

ULCINJ, Ulcinjska solana “Bajo Sekulić”, vruća je crnogorska tema ove zime.

Nisu u pitanju slani kristali koji se ljeti beru na njenim poljima već decenijama, niti pak dogradnja i modernizacija starih pogona.

Prašinu je podigla odluka o prodaji solane i ogromnog zemljišnog kompleksa koji joj pripada. Ono što je kupljeno za male pare sada se na tenderu nudi za svote od kojih se vrti u glavi.
U javnom oglasu koji je nedavno objavljen stoji da se ukupna struktura ulcinjske solane nudi po početnoj cijeni od 257,8 miliona evra. Većinski vlasnik (75 odsto) solane je “Eurofond”, koji kontroliše podgorički biznismen Veselin Barović.
Solana je poduže već u klasičnom stečaju. Milorad Iković, stečajni upravnik, kaže da je prodaju imovine trebalo da objavi i ranije, ali je morao da čeka na procjenu, kao i da izvrši uknjižbu imovine. Po njegovim riječima, solana duguje između 3,5 i četiri miliona evra.

U nekada prestižnom ulcinjskom kolektivu kažu da plan reorganizacije solane nije uspio 2005. godine, i da je glavni razlog za kasnije posrtanje globalna ekonomska kriza.
No, u opoziciji i nevladinom sektoru misle sasvim drugačije.Po njima je sve rađeno da bi pojedinci stekli ogromnu materijalnu korist.
Lider Nove srpske demokratije i poslanik Andrija Mandić pozvao je Vladu Crne Gore da spriječi prodaju ulcinjske solane, kako bi se koliko je to moguće zaustavili korupcija i kriminal, čije se posljedice vide i prilikom privatizacije ove kompanije.
U MANS ističu da je ovo posljednji korak u nizu sprovedenih, a čiji je zajednički cilj obezbjeđivanje ogromnog profita “Eurofondu” i Veselinu Baroviću.
– Tokom 2008. godine ispunjen je glavni uslov za to – navode u MANS. – Tada je, naime, Skupština usvojila Prostorni plan Crne Gore, kojim je područje ulcinjske solane preimenovano u građevinsko zemljište za izgradnju turističkih kapaciteta. Tim potezom za 800.000 evra, koliko je plaćen kontrolni paket akcija solane “Bajo Sekulić”, Barović je dobio građevinsko zemljište čija se vrijednost u vrijeme građevinskog buma kretala oko 100 evra po metru kvadratnom, odnosno 1,5 milijardi. Radi se, naime, o površini koja iznosi 13,5 miliona kvadrata.
Kritičari privatizacije jedine morske solane u Crnoj Gori navode da je u prvoj verziji Prostornog plana područje solane tretirano kao spomenik prirode. Bilo je riječi o unapređivanju tehnologija dobijanja kvalitetne morske soli, ptičjem rezervatu koji bi bio turistička atrakcija i drugim načinima valorizacije velikog kompleksa u najjužnijoj opštini Crne Gore. Na mala vrata je, međutim, uvedeno rješenje koje najviše odgovara sadašnjem vlasniku solane.
Iz MANS saopštavaju da će ova nevladina organizacija povesti kampanju za izmjenu Prostornog plana.
Ko će biti brži i efikasniji, prodavac velikog posjeda uz jedinstvene plaže najjužnijeg dijela Jadrana, koji je za male pare stekao veliko bogatstvo, ili oni koji upozoravaju na marifetluke kojima je omogućeno pojedincima da se bogate na račun države, ostaje da se vidi.
Mještani bi da fabrika opstane
Građani Ulcinja, koji “slučaj solana” ne gledaju iz partijskog ugla, kažu da bi država morala da nađe načina da fabrika soli opstane. Oni su naveli primjer da je preduzeće “Crnagoraput” već kupilo so za posipanje puteva iz Egipta, iako je so iz Ulcinja kvalitetnija. Ona, dakako, ima i te kako primjenu i u hotelijerstvu, domaćinstvima, medicine.
No, dugo već nema prave ambalaže za so koja se više od sedamdeset godina skuplja lopatama. Kao da se namjerno htjelo da – soli nema.
Da li je bilo preknjižbe?
– Čovjeku koji je sposoban da kupi solanu za 800.000 evra, a da je proda za 250 miliona, treba odmah dati premijersko mjesto. Crnoj Gori trebaju takvi giganti i kreatori – kazao je u srijedu u Skupštini Nebojša Medojević. On je pitao premijera Igora Lukšića ko je, imenom i prezimenom, na solanu uknjižio javno dobro koje prije Barovića nije bilo u knjigama preduzeća. Lukšić je odgovorio da je on lično prije koji dan potpisao oduzimanje koncesija solani, kao i da je na lokalnom nivou potrebno provjeriti da li je i kako došlo do preknjižbe. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!