Capital.ba

Za šest mjeseci 250 miliona litara piva

28.07.2008. / 10:00

BEOGRAD, Proizvođači piva su u prvom polugodištu 2008. prodali više od tri miliona hektolitara piva, a više od 2,5 miliona u Srbiji.

Prema riječima predsjednika Poslovnog udruženja pivara Miodraga Maksimovića, prodato je 1,35 odsto manje piva nego u istom periodu prošle godine, pri čemu je najviše prodala Apatinska pivara, čiji vlasnik je međunarodni proizvođač Inbev, a na drugom mjestu je Karlsberg Srbija.

Srpske pivare su u prvih šest mjeseci prodale 2,99 miliona hektolitara piva, od čega su izvezle 407.156 hektolitara, ali u podatke nije uključena pivara Braueraj MB koja još nije članica Udruženja.

Generalni direktor Karlsberga Srbija Aleksandar Radosavljević kazao je da je ta kompanija u prvih šest mjeseci prodala 750 hiljada hektolitara piva, što je 25 odsto piva koje su plasirale srpske pivare i sedam odsto više nego u istom lanjskom periodu.

Karlsberg Srbija izvozi 15 odsto proizvodnje, dok se ostatak proda na domaćem tržištu, kazao je Radosavljević. Plan kompanije je da ove godine proda dva miliona hektolitara piva proizvedenog u Čelarevu, što je pola miliona hektolitara više nego prošle godine.

U pivari Čelarevo, koja ima kapacitet 2,2 miliona hektolitara, proizvode se piva marke „lav“, „lav premijum“, „tuborg“ i „tuborg krismas bru“.

Podaci o prodaji u najvećoj srpskoj pivari, Apatinskoj pivari, nisu bili na raspolaganju, ali je šestomjesečnim planom poslovanja bila predviđena proizvodnja 1,9 miliona hektolitara do kraja juna ove godine.

Belgijski Inbev vlasnik je 99 odsto kapitala Apatinske pivare, u kojoj se proizvode piva marke „beks“, „stela artoa“, „jelen“, „apatinsko“, „nikšićko“, „pils lajt“ i „levenbrau“.

U Srbiji posluju i pivara Hajneken, vlasnik pivare Braueraj MB, bivše pivare Rodić i Efes, u čijem vlasništvu su pivare Vajfert i Zaječar. U zajedničkoj kompaniji Hajneken će imati udio od približno 70 odsto a Efes 30 odsto, a marke piva su „vajfert“, MB, „pils plus“ i „zaječarsko pivo“, kao i strane „hajneken“, „efes“, „amstel“, „kajzer“ i „šlosgold“.

Prema podacima sa Internet sajta Hajnekena, Efesove pivare imaju deset odsto tržišta i proizvode 1,4 miliona hektolitara godišnje, a pivara MB koju je Hajneken preuzeo početkom 2008. godine, ima udio od sedam odsto i proizvodni kapacitet od 1,5 miliona hektolitara.

U Srbiji rade i pivare BIP, čiji većinski udio je u privatizaciji kupio konzorcijum litvanskog proizvodjača votke i konjaka Alita AB i švedski Junajtid nordik beveridžis (United Nordic Beverages), Pivara SL koja u Vršcu proizvodi marke piva „zofman“ i SL, kao i Valjevska pivara i Jagodinska pivara.  Beta

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!