Capital.ba

Za liberaliniji finansijski sistem

15.03.2009. / 21:13

world-development-movementBRISEL,  Evropska unija zahtjeva ublažavanje regulative bankarskog sistema u zemljama u razvoju, ali ta strategija potkopava suzbijanje siromaštva i dovodi do veće krize, upozorava britanska nevladina asocijacija za suzbijanje siromaštva, Svjetski pokret za razvoj /World Development Movement/.

EU će putem mogućih trgovinskih sporazuma, Opšteg sporazuma o trgovini i uslugama (GATS) i pregovora pod okriljem Svjetske trgovinske organizacije insistirati na ukidanju restrikcija za poslovanje zapadnih banaka u zemljama u razvoju, ističe ovaj pokret.

Uvođenje GATS financijskih komponenti značilo bi da zemlje ne bi smjele uvoditi nove propise koji bi bili restriktivniji od postojećih. Time bi se otvorio ulaz novim finansijskim proizvodima koje se smatraju odgovornim za krizu.

Evropska strategija, “Globalna Evropa”, nastoji ukloniti regulacije evropskim kompanijama za pružanje finansijskih usluga, a već potpisani trgovinski sporazumi EU sa Čileom, Meksikom i Karibima sadrže niz klauzula vezanih za liberalizaciju.

Izvještaj Svjetskog pokreta za razvoj otkriva kako se u zemljama liberalnog bankarskog sektora ograničava dostupnost kredita za siromašne i malo preduzetništvo.

Tamo gdje su takvi krediti ipak dostupni, ističe ovaj Pokret, oni se nude u obliku zajmova po kreditnim karticama, kredita za automobile ili hipotekarnih kredita, što podstiče potrošnju na potrošačke robe umjesto na poljoprivredu ili proizvodnju.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!