Capital.ba

Za kredit vade i krv

16.08.2013. / 7:15

bankaBEOGRAD, Većina banaka u Srbiji, prije nego što odobri kredit, uradi kompletan „skener“ klijenta.

Što je iznos pozajmice veći i rok za vraćanje duži, banke su zahtjevnije u traženju odgovora na razna pitanja od onih koji bi da koriste njihove usluge. Interesovanje za političku pripadnost korisnika kredita jedno je od posljednjih u nizu neumjesnih pitanja koja banke postavljaju i tako zadiru u privatnost građana.

Beograđanin Bojan Janković kaže da je prilikom popunjavanja dokumenata za kredit za auto naišao na pitanje da li je član političke stranke.
– Kada sam pitao djevojku za šalterom zašto ih to zanima i da li ću imati neke povlastice ako jesam, ona je zbunjeno odgovorila da ne moram da odgovorim – priča Janković. – Na obrascu je trebalo da napišem i s kim živim i koliko djece imam. Nisam se osjećao prijatno što me ispituju kao na poligrafu.
Rodoljub Šabić, povjerenik za informacije od javnog značaja, smatra da ne postoji nijedan razlog da banke traže od klijenta da odgovori na takva pitanja.
– Podaci o političkoj pripadnosti se mogu obrađivati samo uz naš pristanak – ističe Šabić. – S druge strane, svaka obrada podataka bi morala biti opravdana svrhom, a u konkretnom slučaju ne vidim koji bi valjan razlog bio da banka traži tu informaciju. Naravno, neprikosnoveno je naše pravo da na takva pitanja ne odgovorimo.
Najviše informacija i detalja banke traže od onih koji konkurišu za stambene kredite. Životno osiguranje korisnika je postalo jedan od uobičajenih zahtjeva, kako bi se banke obezbjedile od posljedica nesrećnog slučaja i nezaposlenosti klijenta. Prije nego što se useli u svoj stan, dakle, potencijalni klijent mora da obavi i zdravstveni pregled. Ako pozajmljuje iznos od 40.000 do 70.000 evra, dužan je da donese rezultate krvne slike, analize urina, testa na HIV, EKG i pregled interniste.
Za kredite sa kraćim rokom otplate mnoge osiguravajuće kuće spisak pregleda proširuju i na ultrazvuk srca i abdomena, a od muškaraca starijih od 50 godina traže i analizu PSA testa, koji pokazuje stanje prostate.
Banke gledaju na sve načine da osiguraju svoj kreditni plasman, jer im je teško da danas nađu pouzdanog i solventnog klijenta – objašnjava Marko Vasić, saradnik u Udruženju korisnika bankarskih usluga „Efektiva“. – Čuli smo za razne prohtjeve banaka, a najneobičnije za šta su nam se ljudi žalili je potvrda da klijenti nisu HIV pozitivni i da nemaju hepatitis C. Problem banaka je što je era liberalnog kapitalizma donijela i modu da se daju dugoročni krediti i onda oni moraju biti sigurni da klijent to može da „istjera do kraja“. Zato se banke trude da kada pozajme novac, to rade uz minimalan rizik.
Zdravstvena knjižica je dokaz
Lična karta, potvrda o zaposlenju i izvještaj Kreditnog biroa su stavke koje traži svaka banka. Izvještaj biroa je finansijsko ogledalo ponašanja građanina kao dužnika, odnosno da li je redovan u izmirenju svojih obaveza prema banci. Kada prođe prvi, najmanji stepenik, klijenta često očekuje i zahtjev da ovjerenu zdravstvenu knjižicu preda na uvid. Zdravstvenom knjižicom se utvrđuje da su plaćeni doprinosi, što potvrđuje da je potencijalni klijent stalno zaposlen, da nije u pitanju fiktivno zaposlenje.
“Špijuniraju“ klijente
Pojedine banke zahtijevaju da budući klijent na adresi stanovanja bude najmanje šest mjeseci, a nerijetko se dešava i da telefonom provjeravaju da li tamo zaista živi. Neke banke traže i račune na uvid, jer im je to dokaz da li je korisnik prijavljen na toj adresi, ali i kakav je u izmirivanju obaveza. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!