Capital.ba

Za istraživanje nafte 43 miliona evra

28.01.2012. / 13:54

BEOGRAD, Naftna industrija Srbije /NIS/ uložiće ove godine oko 43 miliona evra u projekte istraživanja nafte i gasa, koje provodi u Vojvodini i dijelovima Srbije južno od Save i Dunava, prenose beogradski mediji.

Seizmička ispitivanja na području Zrenjanina i okolnih sela trajaće do februara, a tokom godine biće obavljena i na području Kikinde na oko 350 kilometara kvadratnih, Itabeja na 250 kilometara kvadratnih, Srema na 200 kilometara kvadratnih, Bačke – Srema i Kovačice na po 150 kilometara kvadratnih i Moravskog rova na 500 kilometara kvadratnih.

U NIS-u navode da je cilj istraživanja da se sagleda geološka građa i definiše geološki model, odnosno izdvoje najperspektivnije lokacije za buduća detaljna istraživanja nafte i gasa, te da će na osnovu rezultata tih istraživanja biti definisani potencijalni lokaliteti za istražno bušenje.

U Srbiji se za istraživanje nafte i gasa najviše koristi metod vibracije. Nafta se uglavnom, kako objašnjavaju stručnjaci, nalazi u sedimentnim stijenama u kojima su se taložili organski ostaci iz kojih nastaje ta sirovina, a teže se može naći u brdovitim predjelima gdje je dolazilo do različitih nabiranja i tektonskih poremećaja.

Zahvaljujući opsežnim seizmičkim istraživanjima, urađenim tokom 2010, locirane su četiri istražne bušotine u Srbiji na kojima se radilo tokom prošle godine – Majdan i Turija u Vojvodini, a u Srbiji južno od Save i Dunava, Ostrovo i “Jelica jedan” (kod sela Vrdila, u blizini Kraljeva), koja se još uvijek buši. Na tom prostoru je ove godine u planu rad na bušotini “Jelica dva” kod naselja Samailo.

Ispitivanje bušotine Majdan-iks-dva potvrdilo je postojanje gasa i kondenzata (lake nafte). Na Ostrovu je potvrđeno gasno ležište, dok su rezultati bušenja na bušotini “Tud jedan” (Turija duboko) potvrdili geološku strukturu. Očekuje se da će radovi na bušotini “Jelica jedan” trajati do početka februara, poslije čega slijedi ispitivanje bušotine koje će utvrditi da li ima komercijalnih ležišta nafte i gasa na tom području i kolike su rezerve.

U ovoj godini u planu je bušenje i četiri istražne bušotine na prostoru Vojvodine – Velike Livade, Itebej, Srbobran i Lokve. Osim istraživanja, NIS otvara i nove, razradne bušotine na već postojećim naftnim poljima u Srbiji. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!