Capital.ba

Wigemark: Intervencije u monetarni sistem ne bi pomogle ekonomiji BiH

09.02.2017. / 12:12

BANJALUKA, Šef Delegacije EU u BiH i specijalni predstavnik EU u BiH ambasador Lars Gunnar Wigemark rekao je danas u Banjaluci da ekonomji BiH ne bi pomogle intervencije u monetarni sistem za koje se zalaže predsjednik RS Milorad Dodik, jer bi mogle da izazovu valutnu nestabilnost.

On je istakao da takve intervencije kratkoročno mogle imati određene efekte, ali da dugoročno za posljedicu mogle da imaju monetarnu nestabilnost.

„Zadnja stvar koju želite jeste monetarna nestabilnost, odnosno nestabilnost valute. Valutna nestabilnost je pogubna“, kazao je Wigemark.

Predsjednik Milorad Dodik nedavno je rekao da su potrebne velike intervencije u monetarni sistem i carinsku politiku kako bi zaštitili privredu i kako bi obezbjedili stabilnost javnog sektora i njihovih računa i podigli ukupnu likvidnost društva.

Govoreći o sprovedenim reformama, Wigemark je istakao da je zadovoljan reformama koje je uradila Vlada RS, posebno naglasivši one u bankarskom sektoru.

On je istakao da je veoma važno da se nastavi unaprijeđivati poslovno okruženje za mala i srednja preduzeća.

Govoreći o najavama bošnjačkih političara o reviziji tužbe protiv Srbije, Wigemark je rekao da porast tenzija ne donosi nikakvo dobro cjelokupnom procesu sprovođenja reformi.

Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić rekao je da je Reformaska agenda okvir koji bi trebao da daje pravce za domaće vlasti, ne samo zbog EU, već zbog ove zemlje.

„U BiH ima više nivoa vlasti i ako bilo koji od nih ne funkcioniše onda je cjelina u problemu. Grad Banjaluka sa novom administracijom je već učinio mnogo toga što je, na neki način, predviđeno Reformskom agendom. Tu, prije svega, mislim na restrukturisanje javnih preduzeća, javnog sektora, poboljšanje ukupnog poslovnog ambijenta. BiH. Bilo bi dobro da je podrška EU više prisutna u svim ovim procesima. Trenutno, zbog više razloga, nije primjetno toliko prisustvo EU na lokalnom nivou, pogotovo kroz IPA fondove“, naglasio je Radojićić.

On je rekao da bi i ponovna revizija tužbe protiv Srbije cijelu domaću političku javnost mobilisala na sasvim drugom frontu u odnosu na pitanje EU i Reformske agende.

„To može da dovede do blokade barem jednog nivoa vlasti, jer ako bi ponovo došlo do revizije tužbe, ne vidim kako bi normalno dalje mogla da funkcioniše vlast na nivou BiH“, rekao je Radojičić.

Vlasnik preduzeća „Krajina klas“ Saša Trivić kaže da BiH nije primamljivo tržište o čemu govori i podatak da BiH nema mnogo stranih investitora.

„I ono što imamo stranih investitora su ustvari došli da koriste prirodne resurse, a vrlo malo ima ozbiljnih stranih kompanija koje pomažu razvoj BiH“, rekao je Trivić.

On je rekao da ima nekih stvari u Reformskoj agendi sa kojima se privrednici ne slažu, ali da je u cjelini dobra i da se dobar broj mjere predviđenih njome sprovodi. Trivić je ukazao i na poreska opterećenja u RS i BiH.

„Vlade su obećale Reformskom agendom da će u ovoj godini doći do smanjenja stope poreza i doprinosa. Mi na to ne možemo previše uticati, ali ćemo pokušati u razgovorima da ostvarimo svoje interese, koji su ujedno i interesi RS i BiH“, naglasio je Trivić.

CAPITAL: M. Čigoja  

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Wigemark: Intervencije u monetarni sistem ne bi pomogle ekonomiji BiH

    1. Zatvor se blizi

      e moj Baja dokle si dosao da te 100 metara od palate ovako ponizavaju
      ne pomaze vise ni RTRS