Capital.ba

Vlajki: Izuzetno teška ekonomska i socijalna situacija u BiH

26.04.2012. / 10:31

BANJALUKA, Potpredsjednik Republike Srpske Emil Vlajki upozorio je da za najmanje 50 odsto radno sposobnih lica u BiH ekonomska i socijalna situacija nije ništa bolja od situacije u kojoj su bili radnici u Čikagu prije 130 godina, kada je došlo do velikog štrajka i krvavih nereda.

“U ovoj zemlji mnogi su gladni, često prose i traže svoj obrok po kontejnerima. Svjetska banka govori o povećanju broja gladnih u BiH u 2011. za 20 odsto u odnosu na prethodnu. S jednim obrokom dnevno iz narodnih kuhinja preživljava oko 20.000 građana. Na listama čekanja humanitarnih organizacija je više desetina hiljada onih koji traže da dobiju pravo na jedan obrok”, navodi Vlajki u saopštenju povodom Prvog maja, Međunarodnog praznika rada.

Potpredsjednik Republike Srpske iz reda hrvatskog naroda ukazao je da ispod generalne linije siromaštva u BiH živi oko 600.000 ljudi, a tu se ubrajaju svi čija su mjesečna primanja niža od 238 KM.

“Oni čija mjesečna primanja ne prelaze 84 KM su u ekstremnom siromaštvu i takvih je u BiH oko 20.000. Svaki peti građanin BiH živi od tri KM dnevno. Za to vrijeme, plate poslanika paralamenta BiH su i do osam puta veće od prosječnih primanja 70 odsto rađana”, ističe Vlajki.

Vlajki je naveo da je nezaposlenost u BiH jedna od najviših u svijetu i obuhvata oko 45 odsto radno sposobnog stanovništva, više od pola miliona ljudi. Dvadeset odsto onih koji rade ne primaju mjesecima i godinama plate, a ne uplaćuju im se ni zakonski određeni doprinosi, posebno zdravstveni i penzioni. Polovina mladih od 18 do 35 godina u BiH je nezaposleno, što je četiri puta više nego u EU.

Potpredsjednik Republike Srpske iznio je podatak da `siva ekonomija` u BiH iznosi 30 odsto bruto nacionalnog dohotka te upozorio da se na `sivu ekonomiju` neizostavno nadovezuje korupcija. “BiH spada u najkorumpiranije zemlje svijeta. U tužilaštvu ima 200.000 neriješenih predmeta korupcije, a kazne za korupciju su skoro nepostojeće”, naveo je Vlajki.

“U svjetlu ovih podataka očito je da je u BiH cinično govoriti o Prvom maju kao o prazniku rada”, zaključio je Vlajki i izrazio nadu da će sindikati u BiH “smoći dovoljno snage da stanu na čelo onih koje predstavljaju, tako da Prvi maj ove godine bude dan izraženog nezadovoljstva u mirnim i dostojanstvenim protestima svih nas protiv izuzetno teške ekonomske i socijalne situacije u zemlji”. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Vlajki: Izuzetno teška ekonomska i socijalna situacija u BiH

    1. situacija

      Za razliku od mnogih drugih polupismenih funkcionera, novopečenih “biznisera”, a i ostalih iz Bosne i Hercegovine, ovaj je i te kako obrazovan. Zato on zna kakva je bila situacija u Tšikagu 1886 godine. Ne nalazim da je išta izvrnuo u ovom svom prvomajskom saopštenju. Za razliku od njega mnogi drugi samo lažu i ispiraju mozak ovima za koje kažu da su trebali izaći na ulice a ne valjati se po livadama. Nisu oni trebali izaći na ulice nego na izbore. Pošto ih 50% neće da izadju na izbore a ostali se evo po peti put “zafrknu” pa glasaju baš za ove koji su na vlasti zadnjih 20 godina, onda neka ti što se valjaju po livadama i ovako glasaju pocrkaju kad tokom sledeće zime nestane sijena. Što se tiče Vlajkijeve plate, nije tu platu on sam sebi odredio. Odredili su mu je takvu da bi ćutao. Medjutim on očito ima svoje mišljenje. On smatra da je razlika izmedju, kako njegove plate tako i plata ostalih funkcionera i “ostalih” prevelika. Opet imamo feudalce i podanike iliti begove i raju. Neko bi rekao da imamo drske kriminalce na jednoj i ubijene u pojam a i prilično retardirane ljude na drugoj.

    2. 122

      Otkud on zna kako je bilo u Cikagu prije 130 godina?
      Sto se tice primanja, ne rece ni rijeci o svojim primanjima.