Capital.ba

Vladine mjere ublažavaju krizu

25.01.2009. / 7:21

BEOGRAD,  Predsjednik Izvršnog odbora Banke Inteza Draginja Đurić kaže da će novi paket podsticajnih mjera Vlade Srbije doprinjeti da se teret krize ravnomjernije rasporedi.
Prema ocijeni Đurićeve, koja je i predsjednik Upravnog odbora Udruženja banaka Srbije, vladin paket podsticajnih mjera, “težak” oko 100 milijardi dinara će omogućiti jeftinije finansiranje privrede.

Na  sastanku kod premijera Mirka Cvetkovića u petak dogovoreno je da se u ovoj godini obezbjedi oko 100 milijardi dinara podsticajnih sredstva za privredu, što bi trebalo da omogući razvoj i očekivanu stopu rasta bruto domaćeg proizvoda od 3,5 odsto.

Na sastanku, na kojem su učestvovali ministri ekonomije Mladjan Dinkić i finansija Diana Dragutinović, kao i guverner Radovan Jelašić, definisane su i određene kamatne stope koje će, zavisno od načina dobijanja podsticajnih sredstava, iznositi između 5,5 i 6,5 odsto godišnje.

U Kabinetu predsjednika Vlade Srbije kažu da je razmatrana operacionalizacija podsticajnih mjera i dogovoreno koje su to osnovne mjere, kao i rokovi u kojima će one biti primjenjene.

Od tri vrste mjera, prva je obezbjeđenje dodatnih sredstava od dvije milijarde dinara za likvidnost privrede, kroz kratkoročne kredite sa subvencionisanom kamatnom stopom od 5,5 odsto, što će generisati oko 40 milijardi dinara kreditnih sredstava iz potencijala banaka.

Krediti sa dužim rokom otplate, od tri do pet godina, druga su dogovorena mjera, a predviđeno je da 30 odsto sredstava ide preko Razvojnog fonda, a 70 odsto iz bankarskih potencijala, za šta je iz budžeta izdvojeno pet milijardi dinara, dok će ukupna sredstva biti između 16 i 17 milijardi.

Treća mjera su međunarodni krediti za privredu, od oko 40 milijardi dinara.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!