Capital.ba

Vlada RS pokušavala naći rješenje

18.05.2009. / 17:42

djuro-grbicBANJALUKA, Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske je upoznato sa situacijom u banjalučkoj Fabrici alatnih mašina “Ješingrad” i do sada je u više navrata pokušavalo da dođe do rješenja kojim bi se omogućilo poslovanje ovog kapaciteta čije su ime i proizvodni program prije rata bili prepoznatljivi – rekao je pomoćnik resornog ministra Đuro Grbić.

Reagujući na najavu radnika “Jelšingrada” da će stupiti u generalni štajk, Grbić je rekao da oporavak tog preduzeća nisu omogućavale specifične okolnosti u kojima je bila privreda RS dugi niz godina, uz gubitak tržišta i obrtnog kapitala.

“Činjenica je da su obaveze preduzeća i nakon restrukturisanja duga oko 22 miliona KM, od čega je dug prema radnicima oko 5,1 milion KM, što u uslovima svjetske ekonomske krize predstavlja dodatno opterećenje u procesu privatizacije”, precizirao je Grbić.

Navodeći da prema informacijama iz Investiciono-razvojne banke do sada još niko nije preuzeo tendersku dokumentaciju, Grbić je rekao da su minimalne šanse da se do četvrtka, 21. maja, kada se zatvara tender, pojavi potencijalni kupac državnog kapitala u tom preduzeću.

“Vođeni su razgovori sa svim potencijalnim strateškim partnerima koji su se unazad nekoliko godina pojavljivali, ali hipotekarna opterećenja imovine i veliki dugovi, uključujući i izvršne presude za potraživanja radnika, nisu omogućavali da se sa uspjehom državni kapital preduzeća privatizuje”, rekao je Grbić.

Prema njegovim riječima, nakon zatvaranja tendera, sa menadžmentom i predstavnicima Sindikata “Jelšingrada” sagledaće se dalje mogućnosti za nastavak funkcionisanja preduzeća.

Radnici “Jelšingrada” održali su danas jednočasovni štrajk upozorenja, zbog neisplaćenih plata iz prošle i ove godine.

Predsjednik Sindikalne organizacije ovog preduzeća Čedo Tomić je istakao da će, ukoliko pregovori sa poslodavcem ne uspiju, radnici stupiti u generalni štrajk koji je zakonski moguće održati sedam dana poslije njegove najave, navodeći da će najvjerovatnije takvu odluku danas donijeti Štrajkački odbor.

Tomić je podsjetio da su radnici već odavno kod Nadzornog odbora preduzeća pokrenuli inicijativu za smjenu direktora preduzeća Tomislava Vujinovića, ističući da rješenje tog pitanja nije u nadležnosti sindikata već Nadzornog odbora preduzeća.

Prema njegovim riječima, radnici “Jelšingrada” zadnji put dobili su pola plate za septembar 2008. godine, a ukupno im se, od 2001. godine do danas, po osnovu 50 neisplaćenih plata, duguje oko pet miliona KM.

On je istakao da radnici “Jelšingrada” štrajkom upozorenja žele skrenuti pažnju Vladi RS, koja je većinski vlasnik preduzeća, te rukovodstvu da radnici više ne mogu raditi bez plate.

Tomić je naglasio da radnici nisu za stečaj preduzeća, već za neka druga rješenja, podsjetivši da je u proteklom periodu bio raspisan tender za privatizaciju preduzeća na koji se niko nije javio. Srna

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!