Capital.ba

Vlada priznala: ERS potrošila milione na otpremnine i nastavila da zapošljava

05.12.2023. / 12:23

BANJALUKA – Vlada Republike Srpske nije zadovoljna stanjem u „Elektroprivredi RS“, a jedan od razloga je taj što pojedina preduzeća unutar sistema i dalje zapošljavaju radnike, iako su prethodno dala milione za njihovo smanjenje.

Rite Gacko i Ugljevik

Foto: Capital.ba

Jedna od mjera koju Vlada RS planira u Programu ekonomskih reformi RS za period od 2024. do 2026. godine jeste reorganizacija javnih preduzeća, a kao jedan od prioriteta navodi nastavak reorganizacije „Elektroprivrede RS“.

U Vladi ističu da je u prethodnom periodu sproveden niz mjera prema Programu reorganizacije „Elektroprivrede RS“ koji je u prvoj fazi obuhvatao reorganizaciju distributivnih preduzeća i uspostavljanje javnog snabdijevanja.

Taj program je, dodaju, trajao 18 mjeseci, a nakon sprovedene reorganizacije broj zaposlenih u operatorima distributivnih sistema je smanjen za 16 do 20 odsto po preduzeću, a nominalno za oko 1000 radnika.

Isplata otpremnina i naknada za zbrinjavanje radnika koji su zaključili sporazum o dobrovoljnom prestanku radnog odnosa koštala je 31 milion KM.

U Vladi kažu da su ciljevi reorganizacije djelimično postignuti, ali da postoje pokazatelji da se politika zapošljavanja kadrova netehničkih struka, koji nisu neophodni za procese rada, i dalje nastavila.

„Pojedina preduzeća i dalje zapošljavaju radnike poništavajući time efekte prethodno sprovedenih procesa reorganizacije“, zaključuje se u dokumentu.

Garancije izdate preduzećima ERS predstavljaju rizik za budžet

U Vladi navode da su cijene električne energije za potrošače u Srpskoj višestruko niže od tržišnih kretanja na evropskim berzama i da ne odražavaju stvarne troškove poslovanja preduzeća.

„Istovremeno, dok je broj radnika i kvalifikaciona struktura u sistemu „Elektroprivreda RS“ opterećujuća i nepovoljna, a produktivnost niska,  novčana primanja radnika u ovom preduzeću su iznad prosječne plate poredeći ih i sa drugim javnim i sa privatnim preduzećima“, priznaju u Vladi RS.

Posljedica je, dodaju, da preduzeća iz sistema „Elektroprivrede RS“ rade sa veoma slabom likvidnošću uz često izraženo neefikasno upravljanje.

„Do sada izdate garancije RS za podršku preduzećima iz sistema „Elektroprivrede RS“ predstavljaju potencijalni rizik za budžet Srpske“, priznaju u Vladi RS.

Кonstantan odliv stručnih kadrova svih tehničkih profila i zanimanja koji su neophodni u svim radnim procesima „Elektroprivrede RS“ je postao zabrinjavajući trend, dok nema nagovještaja da je iste moguće nadoknaditi u kraćem periodu.

„Otežavajuću okolnost za likvidnost i stalnost poslovanja u srednjem i dužem periodu predstavljaju značajne kratkoročne i dugoročne obaveze u skoro svim preduzećima iz sistema MH „Elektroprivrede RS“, te znatni iznosi okončanih, započetih i potencijalnih sudskih sporova ili arbitraža, kao i štete u obliku trajnog gubitka raspolaganja dijelom proizvodnih kapaciteta po osnovu istih. Imajući u vidu da je kod skoro svih preduzeća prisutno značajno prevazilaženje tekućih obaveza iznad njihove tekuće imovine, nedostatak obrtne imovine značajno utiče na redovno izmirivanje obaveza prema trećim licima, što potencijalno može dovesti do nemogućnosti obavljanja tekućih operativnih aktivnosti u dužem periodu“, dodaje se u dokumentu.

Kažu i da su ukupna ulaganja u elektroenergetsku infrastrukturu do sada bila nedovoljna, a jedan od razloga je nizak prihod od prodaje električne energije domaćim potrošačima, odnosno držanje nivoa cijena koje ne opravdavaju troškove, te nepotrebno veliki broj zaposlenih u javnom preduzeću.

„U narednom periodu planirana je realizacija druge faze, koja podrazumijeva reorganizaciju proizvodnih preduzeća (elektrana) i MH „Elektroprivreda RS“ u cjelini“, ističe se u dokumentu.

Imovina javnih preduzeća se smanjuje, a obaveze povećavaju

Generalno, kako se navodi u ovom dokumentu, niska profitabilnost počela je da narušava finansijsku poziciju svih javnih preduzeća u Republici Srpskoj, nivo imovine se smanjuje dok se nivo obaveza povećava.

Istovremeno, produktivnost u smislu dodate vrijednosti, u sektoru javnih preduizeća je niža od produktivnosti u privatnom sektoru, priznala je Vlada.

„Кao takav, sektor javnih preduzeća predstavlja značajan izvor fiskalnog rizika. Trenutni sistem nadzora nad radom javnih preduzeća nije dovoljno efikasan i ne pokriva sve funkcije koje bi država, kao vlasnik javnih preduzeća, trebala da vrši. Finansijski izvještaji javnih preduzeća nisu u potpunosti usklađeni sa međunarodnim računovodstvenim standardima, što ima za posljedicu netačno prikazivanje finansijskih pozicija preduzeća“, navodi se u dokumentu.

Niska produktivnost i profitabilnost javnih preduzeća rezultuje visokim rizikom za javne finansije, zaključuje se u dokumentu.

CAPITAL: Marina Ljubojević

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Vlada priznala: ERS potrošila milione na otpremnine i nastavila da zapošljava

    1. Betoven

      Nešto tu nije u rdu. Vlada tvrdi da je cijena niska, a sa druge strane EPRS iskazuje stalno visoke dobiti. Prvo, dobiti se friziraju da bi direktori iz tog preduzeća čuvali svoje fotelje. Naročito Luka Petrović. Drugo, i to novca što ima troši se neracionalno i puno tog novca se izvlači iz sistema u kešu. Naročito Luka Petrović, koji je postao bogat kao Krez.

    2. Lud, zbunjen, (ne)normalan...

      Ova bi vijest imala smisla da je Vlada RS na istoj sjednici na kojoj je usvojila informaciju, istovremeno smijenila direktora „Elektroprivrede RS“!

      • Betoven

        Direktor je zreo za zatvor. Takav javašluk, katastrofalno stanje, a on se obogatio -hacijenda, stanovi….

      • Honduras

        Kao i ostale direktore iz elektro sektora koji su ponovo zapošljavali bez stvarne potrebe radnike. Takođe vlada bi trebala napraviti listu na koju će staviti one koje je otpustila zbog lošeg upravljanja kao i one koji su stvarali gubitke. Odmah donijeti odluke da se sa te liste nitko ne može zaposliti u državnim kompanijama. Pored tog potrebno je u kriterije za zapošljavanje unijeti i zabranu zapošljavanja u državne firme svima koji su doveli neka privredna društva do stečaja kao i do značajnih gubitaka.