Capital.ba

Vlada FBiH ciljano poništava prodaju “Aluminija”

09.02.2009. / 8:02

brajkovic-aluminijMOSTAR, Generalni direktor “Aluminija” iz Mostara Mijo Brajković tvrdi kako Vlada Federacije BiH namjerava poništiti proces privatizacije mostarskog giganta kako bi poništila vlasničku strukturu kompanije prema kojoj Vlada FBiH i radnici imaju po 44 posto vlasničkog udjela u kompaniji, a preostalih 12 posto vlasničkog udjela pripada šibenskom TLM-u.
 
“Mi mislimo da se sprema novi scenarij, gdje će pozvati potencijalne kupce na pregovore, a situacija je, zbog drastičnog pada cijene aluminija na Londonskoj burzi, sada takva da je nemoguće za ‘Aluminij’ dobiti iznos kojeg su ranije ponudili potencijalni kupci. U tom slučaju Vlada će odustati od prodaje i pripremati novi scenarij da omalovaži postignutu sudsku registraciju o vlasništvu”, rekao je Brajković.
To bi, prema njegovim riječima, bio dodatni udarac “Aluminiju”, čije su poslovanje znatno opteretili globalna ekonomska kriza i konstantni problemi u opskrbi električnom energijom.
       U kojoj je mjeri globalna financijska kriza pogodila “Aluminij”?
       BRAJKOVIĆ:
Kao i sve izvozne kompanije i “Aluminij” je pogođen, jer je naša proizvodnja burzovna roba. Cijena metala je pala za 1.800 dolara po toni, a većina ulaznih sirovina ostala je ista.
Zbog takvog raspleta situacije smanjili smo proizvodnju za 25 posto i plaće, no nismo nikoga otpustili. Nemamo viška uposlenih i na neki način bili smo pripravni na krizu, jer smo neprestano ulagali u modernizaciju pogona i drastičnu racionalizaciju proizvodnih troškova, tako da je produktivnost po zaposlenom u “Aluminiju” danas tri i pol puta veća nego prije rata.
          Postoji li bojazan od dodatnog smanjenja proizvodnje i otpuštanja radnika?
BRAJKOVIĆ:
Ukoliko potraje situacija kakva je danas “Aluminij” će smanjiti proizvodnju za još 25 posto, o čemu ćemo uskoro obavijestiti sve nadležne.
          Da li vam je Vlada FBiH pomogla u prevladavanju posljedica globalne krize?
BRAJKOVIĆ:
Jedina industrija u razvoju u FBiH je administracija i birokracija, tako da je Vlada prinuđena rješavati administrativne i socijalne probleme koje je sama stvorila. Uz to Vlada ne razmišlja o proizvodnji ukoliko niste kompanija koja je simpatična i pripada određenim vladajućim političkim lobijima. Država koja ne čuva izvoz i proizvodnju reže granu na kojoj sjedi. Kada jednom izgubite proizvodnju nitko je više neće vratiti.
           Da li se šta popravilo kada je u pitanju opskrba električnom energijom?
BRAJKOVIĆ:
Električna energija, nažalost, postaje sredstvo za protežiranje i pomoć politički prihvatljivim kompanijama poput “Krivaje 1884”, “ArcelorMittala” i drugih. Kako objasniti da “Aluminij” dvije godine mora kupovati dio električne energije od drugih dobavljača i gasiti proizvodnju, dok se sa druge strane električna energija izvozi. Ako je to ekonomičnije, onda u redu. Trebalo bi izračunati što se dobije izvozom, a što ako se u poduzećima smanji proizvodnja i izvoz.
Uz to što tvrtke s konzumnog područja dobivaju jeftiniju struju, Vlada FBiH još i subvencionira dio troškova za električnu energiju i to, što je još čudnije, privatnim poduzećima, kao što je “Krivaja 1884”. Sve to ide na teret poreznih obveznika. Krizu bi nekako trebalo raspodijeliti na sve subjekte, a ne jedne protežirati, a drugima otežavati.
          U svjetlu globalne financijske krize, u kojoj se fazi nalazi proces privatizacije kompanije i ima li nade da će on biti uspješno okončan?
BRAJKOVIĆ:
Privatizacija Aluminija je prava trakavica kojoj nema kraja. Ona je, kako su priznali svi, isključivo političke naravi. Kako objasniti činjenicu da se nije uzelo 300 milijuna eura, zaposlilo 150 novih ljudi, obeštetili svi bivši i sadašnji radnici i uvezao staž svima i to ne iz proračuna, već inozemnim kapitalom? Kako to da predstavnici konzorcija kojeg čine “Glencore”, “Dalekovod” i FEAL, koji je pobijedio na natječaju nisu pozvani na razgovor, dok je sa druge strane mješovita komisija, u kojoj su predstavnici Agencije za privatizaciju FBiH i “Aluminija”, održala 35 sjednica i uvijek su bili jednoglasni u ocjeni da nema nikakvih zakonskih zapreka da se s prvoplasiranim ponuđačem zaključi ugovor o kupovini 88 posto udjela u “Aluminiju”?
          Komu je u interesu razvlačenje tog procesa?
BRAJKOVIĆ:
Odugovlačenje okončanja privatizacije “Aluminiju” nanosi veliku štetu, jer nas onemogućava u razvoju. Mislim da određenim strukturama od prvog dana nije bilo u interesu da se završi umjetno stvoreni problem “Aluminija”. I u takvoj situaciji “Aluminij” je išao naprijed i postao najuspješnija kompanija u BiH.
Mi mislimo da se sprema novi scenarij, gdje će pozvati potencijalne kupce na pregovore, a situacija je, zbog drastičnog pada cijene aluminija na Londonskoj burzi, sada takva da je nemoguće za “Aluminij” dobiti iznos kojeg su ranije ponudili potencijalni kupci. U tom slučaju Vlada će odustati od prodaje i pripremati novi scenarij da omalovaži postignutu sudsku registraciju o vlasništvu.
Politička situacija očajna
          Kao bivši političar, kako komentirate trenutnu političku situaciju u BiH i da li ona koči razvoj BiH?
BRAJKOVIĆ:
Politička situacija je očajna i ona je glavni faktor i kočničar razvoja BiH u ekonomskom i svakom drugom pogledu. Ne znam što je sve dogovoreno u Prudu i Banjaluci, osim onog što je objavljeno u medijima, ali podržavam svaku promjenu ovog neodrživog stanja. Nezavisne novine

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!