Capital.ba

Visoke kazne za kršenje saobraćajnih propisa

01.09.2016. / 8:00

SARAJEVO,  Za korištenje mobilnog telefona tokom vožnje i nekorištenje zaštitnog pojasa izmjenama i dopunama Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH predviđene su kazne od 100 do 300 KM, a za prekoračenje brzine od 400 do 1.000 KM. dozvole

Izmjenama zakona predviđena je zabrana korištenja mobilnih telefona i slušalica u oba uha za pješake koji idu putem ili prelaze kolovoz, saopšteno je iz Ministarstva komunikacija i transporta.

Novčanom kaznom od 400 KM do 1.000 KM biće kažnjeni vozači koji odbiju alkotestiranje ili imaju više od 1,5 promila alkohola u krvi.

Kazne od 400 KM do 1.000 KM predviđene su i za vozače koji voze neispravan automobil, kao i one koji prevoze dijete mlađe od 12 godina na prednjem sjedištu.

Za mlade vozače do dvije godine vozačkog staža predlaže se vraćanje zabrane vožnje od ponoći do pet sati ujutro, osim vozačima koji imaju ugovor o radu.

Mladom vozaču kojem budu izrečena četiri kaznena boda poništava se vozačka i mora ponovo da polaže vozački ispit.

Propisuje se oštrija sankcija za vozača koji prilikom pokretanja vozila iz mjesta naglo poveća brzinu kretanja na način da dolazi do stvaranja prekomjerne buke i škripe.

Vozilima registrovanim u inostranstvu više neće moći da upravljaju vozači koji imaju stalno boravište u BiH.

Za vozače bicikala neće biti obavezno korištenje zaštitnih kaciga, jer takva odredba destimulativno utječe na obim korištenja bicikla kao prevoznog sredstva u gradu/naselju.

Novim zakonskim rješenjima propisuje se izdavanje novih “prenosivih” tablica koje bi služile za registraciju vozila koja se kreću do mjesta carinjenja, homologacije, servisiranja, prodajnog i izložbenog mjesta, mjesta atestiranja, mjesta skladištenja/čuvanja, mjesta nadogradnje i za vozila kojima se obavlja eksperimentalna vožnja.

Ministarstvo komunikacija i transporta BiH očekuje da će ove izmjene i dopune, stupanjem na snagu, u velikoj mjeri doprinijeti podizanju opšte saobraćajne kulture na puno veći nivo i da će pozitivno uticati na smanjenje štetnih posljedica saobraćaja.

Iz Komisije za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH saopšteno je da će javna rasprava o prijedlogu ovog zakona biti održana početkom oktobra.

Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o međunarodnom i međuentitetskom drumskom prevozu sadrži rješenja koja se tiču problema nelegalnog prevoza putnika u međunarodnom transportu.

Ovim zakonom usklađuje se zakonodavstvo BiH sa propisima EU iz oblasti prevoza putnika i tereta.

Nacrt zakona sadrži znatna poboljšanja u odnosu na ranija zakonska rješenja – jasnije se uređuje oblast licenciranja prevoznika koji učestvuju u međunarodnom prevozu putnika ili tereta, definiše se način izdavanja licenci prevoznika i izvoda licenci za vozilo i kvalifikacijske kartice vozača.

Jasno se propisuje obavezna dokumentacija koju prevoznik mora imati u vozilu za vrijeme obavljanja međunarodnog prijevoza.

Savjet ministara BiH danas je usvojio Nacrt zakona o izmejnama i dopunama Zakona o međunarodnom i međuentitetskom drumskom prevozu, a Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH jednoglasno je, u prvom čitanju, usvojio Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!