Capital.ba

Visok stepen saglasnosti Vlade CG i bankara o prevazilaženju krize

09.02.2009. / 19:44

bankarPODGORICA,Crnogorski premijer Milo Đukanović izjavio je večeras da postoji visok stepen saglasnosti između Vlade i Udruženja banaka i Centralne banke o tome kako sarađivati i prevazići posljedice globalne ekonomske krize čije se posljedice osjećaju i u Crnoj Gori.

Đukanović je ocijenio da je današnji sastanak sa rukovodstvom Udruženja banaka, Centralne banke i direktorima vodećih banaka u Crnoj Gori veoma koristan i da je konstatovano da postoje identični stavovi o stanju ekonomije, prije svega bankarskog sistema Crne Gore.

“Saglasni smo da danas dijelimo posljedice globalne ekonomske krize koja jeste realna ekonomska, ali je i psihološka kriza, te kriza povjerenja. To nepovjerenje osjeća se i na međunarodnom i na domaćem planu, kada deponenti iznose novac iz banaka i kada im oni nisu potrebni. Imamo krizu povjerenja, ako znamo da ima više novca kod međunarodnih institucija i banaka nego što su spremne da investiraju”, rekao je Đukanović novinarima.

On je istakao da se u ovom vremenu mora puno raditi na obnovi povjerenja klijenata da bi se depoziti vratili u banke i na račune iz slamarica i da bi se nastavio dinamičan ekonomski rast crnogorske ekonomije.

Đukanović je istakao da će crnogorska Vlada raditi na stabilnosti bankarskog sistema u Crnoj Gori.

“To je pitanje stabilnosti, razvoja i povjerenja međunarodnih investitora prema Crnoj Gori kao dobroj investicionoj destinaciji”, rekao je Đukanović.

Crnogorski premijer i bankari saglasili su se da u kratkom roku treba obezbijediti kredit bankarskom sistemu u Crnoj Gori.

“Zahvaljujući povjerenju koje imamo na međunarodnoj sceni i niskoj zaduženosti Crne Gore, mi nemamo problem da dobijemo kredit koji će garantovati država, a gdje bi njegov korisnik bile banke, čime bi se ojačala bankarska likvidnost i realizovali razvojni projekti”, rekao je Đukanović.

On očekuje da će 2010. godine početi oporavak svjetske ekonomije od globalne ekonomske krize.

“Za to vrijeme treba pripremiti razvojne projekte, privatizacije i dokapitalizacije i priliv kapitala koji će biti važan impuls za crnogorsku ekonomiju. Saglasili smo se da se na tom planu veoma mnogo radi”, rekao je Đukanović.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!