Capital.ba

Više izdvajanja za razvoj nauke i tehnologije

28.10.2008. / 14:19

BEOGRAD, Srbija naredne godine mora da poveća na 1 odsto bruto društvenog proizvoda izdvajanja za razvoj nauke i tehnologije koja sada iznose 0,4 odsto, rekao je danas u Beogradu ministar za nauku i tehnološki razvoj Srbije Božidar Đelić.

Predstavljajući rezultate 100 dana rada svog ministarstva, Đelić je istakao da Srbija mora više da ulaže u znanje da bi bila konkurentna jer, kako je ocijenio, neće privući nove investitore beneficijama i snižavanjem cijene radne snage, nego visokoobrazovanom radnom snagom i tehnološkim inovacijama.

Đelić je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije naveo da je ukupni budžet za nauku u Srbiji ove godine 130 miliona evra.

“Iz programa EU, FP 7, Srbija od prošle godine za nauku dobija deset miliona evra godišnje a očekujemo da se do kraja mandata Vlade podrška iz evropskih fondova popne na 40 miliona evra godišnje za razvoj nauke i tehnologije”, rekao je Đelić.

On je rekao da se razvoj nauke i tehnologije mora finansirati ne samo iz budžeta Srbije nego i iz drugih izvora kao što su budžet Vojvodine, budžeti gradova, javnih preduzeća ali i privatnih kompanija koje imaju interes i potrebu da finansiraju naučno istraživačke projekte.

Đelić je rekao da su otpočeli pregovori sa Svjetskom bankom o zajmu od 50 miliona dolara kojim će se obezbjediti sredstva za tehnološke inovacije u privredi ali i za vraćanje talentovanih naučnika i tehnologa iz dijaspore u zemlju.

On je rekao da se pokreću pregovori i sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj oko osnivanja Fonda za inovacione djelatnosti koje će Srbija finansirati zajedno sa EBRD.

Đelić je pojasnio da bi taj fond trebao da omogući pronalazičima da svoje ideje pretvore u protip a zatim i u proizvod koji će naći svoje mjesto na tržištu.

On je najavio da će do juna 2009. godine biti izrađena i Nacionalna strategija za razvoj nauke i tehnologije koju Srbija još uvijek nema.

Prema njegovim riječima, već na jesen 2009. godine biće raspisani prvi pozivi za finansiranje projekata koji će Nacionalnom strategijom biti definisati kao priroritetni projekti u nauci i tehnologiji.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!