Capital.ba

Uvozno-trgovački lobi podiže cijene proizvoda

08.07.2010. / 8:50

BANJALUKA, Uvozno-trgovački lobi pokušava da iskoristi štete koje su poplave nanijele poljoprivrednicima u Republici Srpskoj kako bi podigli cijene životnih namirnica, iako za to nema nikakvog realnog osnova, kazao je predsjednik Udruženja poljoprivrednika RS Vladimir Usorac.

Usorac je rekao da poplave ne mogu nikako biti opravdanje za poskupljenje hljeba i drugih životnih namirnica.
– Cijena hljeba je utvrđena kada je pšenica bila 0,5 maraka po kilogramu plus PDV. Sada je ta cijena daleko niža. S druge strane, predstavnici mlinsko-pekarske industrije su rekli da ne prave hljeb od domaće pšenice, već od kanadske i američke, koja je prema njihovim riječima daleko kvalitetnija i jeftinija, tako da nema razloga da dođe do poskupljenja – kazao je Usorac i dodao da cijena domaće pšenice trenutno iznosi između 0,25 i 0,30 maraka.
On je istakao da voće u Srpskoj ne bi trebalo da poskupi jer ga ima dovoljno u hladnjačama, dok kod povrća može da dođe do blagog poskupljenja paradajza ili paprika.
– Oni u prehrani učestvuju sa manje od jedan odsto i to su minimalni udari na budžet potrošača. Ali nema razloga da poskupi povrće iz Grčke gdje nije bilo poplava, ili iz Alžira odakle se takođe uvozi. Sva poskupljenja koja se najavljuju su špekulacije uvozno-trgovačkih lobija koji na muci naroda žele da profitiraju – naglasio je Usorac.
Predsjednik Udruženja mlinara RS Zoran Kos rekao je da brašno u mlinovima vjerovatno neće poskupjeti dok ima starih zaliha.
– Treba sačekati još petnaestak dana da vidimo kako će se stvari odvijati, ne samo kod nas, već i u okruženju. Trenutno stanje je takvo da ne možemo naći pšenicu u Mađarskoj, jer svi čekaju novu žetvu kako bi vidjeli šta će biti sa cijenama. Promet na Novosadskoj berzi je praktično nikakav, jer se sad kalkuliše i teško je prognozirati šta će se desiti – kazao je Kos.
Dodao je da će poslije žetve biti ekstremna ponuda pšenice, ali je pitanje po kojoj cijeni.
– Cijena berzanske robe ne zavisi od nas i uslova kod nas, već se pravi u centrima svjetske moći i onda se ona brzo preslika i na berze u Evropi i okruženju. Činjenica je da svaki put kad su nepovoljni prirodni uslovi, uvozni lobi čini svoje i sasvim sigurno u velikoj mjeri utiče na cijene – kazao je Kos.
Cijena vreće brašna od 25 kilograma u maloprodaji košta 13 maraka.
Predsjednik Udruženja pekara RS Saša Trivić rekao je da za sada nema naznaka da će biti poskupljenja brašna, te da će poslije formiranja nove cijene pšenice na berzama, vidjeti kakva će situacija biti.
– Cijene hljeba zavisiće od cijena brašna – kazao je Trivić.
Sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović rekao je da realno nema osnova za bilo kakva poskupljenja ni domaćih ni uvoznih proizvoda.
– Mi uvozimo oko 50 odsto prehrambenih proizvoda iako imamo resurse da zadovoljimo sve naše potrebe. Prema prvim procjenama, zbog poplava ne bi trebalo da bude poskupljenja. Svi koji sada zagovaraju povećanje cijena, žele prvo da stvore dobru klimu za to, pa ih povećavaju bez obzira na realnu osnovu – kazao je Petrović.
Meso
Prema riječima Vladimira Usorca, poskupljenja ne bi smjelo biti ni kada je u pitanju meso, jer je živa stoka daleko jeftinija u odnosu na period kada su trenutne cijene mesa utvrđene.
– Bikovi su tada koštali oko 5,5 maraka po kilogramu, a svinje 4,2 do 4,5 maraka. Sada su cijene bikova oko 3,3 marke po kilogramu, a svinja 3,5 maksimalno – kazao je Usorac.  Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!