Capital.ba

Uvođenje gasnih sankcija Rusiji bilo bi samoubistvo

23.02.2022. / 11:35

BERLIN – Uvođenje sankcija protiv ruskog gasa bilo bi samoubistvo za Evropu, upozorava njemački politikolog Aleksandar Rar, komentarišući odluku Vlade Njemačke da obustavi sertifikaciju gasovoda “Sjevernog toka 2”.

gas rusija

FOTO: Pixabay

Rar ističe da su evropskim zemljama “grčevito” neophodne dodatne isporuke “plavog goriva” iz Rusije kako bi popunili poluprazna skladišta.

Niko neće uvoditi sankcije protiv ruskog gasa. To bi bilo samoubilački. Zato Njemačka, da bi sačuvala obraz i pokazala da želi da kazni Rusiju za, kako kažu, kršenje međunarodnog prava, uvodi tu sankciju kao najoštriju“, objašnjava Rar.

On smatra da postupci Berlina u vezi gasovoda ništa ne mjenjaju, jer “Sjeverni tok 2” još nije bio pušten u rad.

Rar navodi da su njemačke vlasti preduzele “privremenu mjeru”.

Rusiji niko neće zatvoriti put u Evropu – jednostavno privremeno kažnjavaju sankcijama. U svakom slučaju – pokušavaju to da rade. O `Sjevernom toku 2` nije kazana posljednja riječ. On može da se priključi u bilo kom trenutku i da počne da radi“, ističe Rar.

On smatra da bi ruske kontra sankcije mogle da budu “veoma oštre”, prenosi “Sputnjik”.   Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Uvođenje gasnih sankcija Rusiji bilo bi samoubistvo

    1. NIKO

      Ocigledno je samo jedno ,da su i Evropski politicari samo marionete koje slusaju gazde jer su ili dobili velike kolicine novca da rade to sto rade ili ih ucjenjuju za ono sto su uradili a nisu smjeli.
      Licno ne vidim logiku da Sulc prica o necertifikaciji plinovoda koji treba njemu da obezbjedi energent koji mu je potreban i to po dobroj cijeni .
      Talijani su majstori za takve ,gledao sam video gdje politicara koji nece da potpise dokument za neki vrtic bukvalno nabise u kontejner za smece i lik ga iz kontejnera potpisa .

    2. Honduras

      Bez gasa je gadno ali se nađe zamjena i smanji se nepotrebna potrošnja. Međutim ratna razaranja se nemogu porediti sa smanjenom dostupnosti jednog energenta. Umjesto da trošimo gas kao do sad svi se prilagodimo smanjenju dostupnih količina. Kako ne moramo zagrijavati cjelokupni stan tako i u kompanijama mou se ostvariti realno ogromne uštede, malo se bolje obući te bez obzira na mogućnosti plaćanja smanjiti potrošnju. Svugdje treba uvesti plaćanje gasa kao što se plaća voda. Potrošnja do određenog broja kubika po članu se plaća po nižoj tarifi a potrošnja preko tog iznosa se plaća po tržišnim cijenama uvećano za 30%. I neki neće i zimi kretati se u stanovima u kratkim hlačicama.

      • Dragan

        Lako je reći da se bez gasa ne može, ali je to malo teže izvesti.
        Grijanje pomoću gasa se može prebaciti ne neki drugi energent, recimo električnu energiju, ali se tu javljaju dva problema. Prvi je da električne instalacije većinom nisu predviđene za toliko opterećenje, a drugi da je takvo grijanje nekoliko puta skuplje.
        Ostale vrste grijanja (drva, ugalj, lož ulje) u Evropi nisu baš popularna, a mislim da su negdje i zabranjena.
        Što se tiče upotrebe gasa u industriji, tu nema alternative. Poskupljenje mineralnih đubriva je direktna posljedica poskupljenja gasa, a ako gasa nestane industrija će biti prva na udaru.
        Priča o alternativnim izvorima je nešto u čega se ulaže ogromni novac, ali Evropa je i dalje ovisna o termoelektranama, nuklearkama i gasu.