Capital.ba

Uvodi li se novi porez za mala gazdinstva?

13.04.2023. / 15:53

BANJALUKA – Male poljoprivrednike sa godišnjim prometom ispod 50.000 maraka od sljedeće godine bi mogao dočekati novi način oporezivanja na dohodak po kojem će plaćati godišnji paušal od oko 400 maraka.

foto: Deposit photos

Prema riječima nekoliko poljoprivrednika koji su se javili portalu CAPITAL, oni se plaše da će, pored visokih i ove godine daleko skupljih ulaganja, biti dodatno opterećeni novim porezom, koji će ih natjerati da odjave svoja gazdinstva i pređu u sivu zonu.

“Znate li koliko žitarica, povrća ili voća mora da posije, uzgoji, ubere i proda jedan poljoprivrednik da bi mu preteklo 400 maraka da da državi? Ovaj iznos nije visok za one koji imaju velike farme i gazdinstva sa hektarima zemlje i stotinama grla stoke, ali šta da radi onaj koji ima 30 ovaca ili dva dunuma zemlje povrtnjaka? To su mali proizvođači, nekomercijalna gazdinstva, porodične farme. Zašto nas dodatno opterećuju umjesto da nas stimulišu, pogotovo sada kada je sjetva skupa kao nikada prije”, rekao nam je jedan poljoprivrednik.

Predstavnici poljoprivrednika koje smo pozvali nisu htjeli da daju izjave zato što su “pregovori još uvijek u toku” zbog čega ne mogu biti konkretni. Rekli su nam da još ne znaju na šta će sve da izađe, a da će se više znati u utorak, iza praznika.

Jedan od njih nam je rekao da bi ovo mogao biti put u “sivu zonu” na kojem bi moglo doći do masovnog odjavljivanja gazdinstava, a drugi tvrdi da bi novi porez mogao biti čak i povoljniji u odnosu na dosadašnje obaveze.

Ministarstvo finansija RS: Uvodi se drugačije oporezivanje

U Ministarstvu finansija RS kažu da će u narednom periodu u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Poreskom upravom Republike Srpske pripremiti izmjene Zakona o porezu na dohodak i uvesti drugačije i novo oporezivanje.

“Tako bi se sistem oporezivanja prihoda od samostalnog obavljanja poljoprivredne djelatnosti maksimalno pojednostavio i utvrdio porez u skladu sa ekonomskom snagom poreskih obveznika, pri čemu će se svakako voditi računa da za male poljoprivrednike godišnji porez ne prelazi iznos od 400 КM”, rekli su za portal CAPITAL u Ministarstvu finansija RS.

Kažu da se porodična poljoprivredna gazdinstva upisana u Registar poljoprivrednih gazdinstava oporezuju prema odredbama Zakona o porezu na dohodak kao lica koja ostvaruju prihod od samostalne djelatnosti. Oni se oporezuju uzimajući u obzir da li njihov godišnji prihod prelazi prag od 50.000 КM, bez obzira da li su PDV obveznici ili ne.

„Ako ostvaruje prihod od obavljanja poljoprivredne djelatnosti i ima godišnje prihode više od pomenutog praga, plaća porez na dohodak na osnovicu koju čine ukupni prihodi umanjeni za ukupne rashode primjenom stope od 10 odsto“, rekli su u ministarstvu.

Iz Poreske uprave RS dobili smo objašnjenje da su nosioci porodičnog poljoprivrednog gazdinstva dužni da najkasnije do 31. marta tekuće godine za prethodnu godinu dostave godišnji obračun doprinosa Poreskoj upravi Republike Srpske.

“Lica koja obavljaju poljoprivrednu djelatnost dužna su obračunavati, Poreskoj upravi prijavljivati i na račune javnih prihoda Republike Srpske plaćati porez na dohodak ostvaren od obavljanja poljoprivredne djelatnosti. Porez na dohodak plaća se po stopi od 10 odsto na osnovicu koju čini razlika između ostvarenih prihoda i rashoda nastalih obavljanjem djelatnosti. Ostvareni prihod se prijavljuje u godišnjoj poreskoj prijavi za porez na dohodak koja se dostavlja po isteku kalendarske godine, odnosno do 31. marta tekuće za prethodnu godinu”, rekli su u Poreskoj upravi RS.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i  vodoprivrede RS Savo Minić nam je rekao da nema ništa sa uvođenjem novog poreza i da se on ne uvodi, te da se obratimo Poreskoj upravi.

“Nemam ništa sa tim, ne uvodi se. Tu je Poreska uprava adresa. Izlazi im se u susret da se plaća paušalno“, rekao je kratko Minić.

CAPITAL: A. Pisarević

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!