Capital.ba

Usvojene mjere za spas poljoprivrede

01.09.2012. / 8:55

BANJALUKA, Vlada RS usvojila je na današnjoj posebnoj sjednici niz mjera pomoći poljoprivrednim proizvođačima u RS, kako bi se prevazišlo teško trenutno stanje uzrokovano nezapamćenom sušom.

Tako je, između ostalog, usvojeno zaduženje da se ubrza isplata podsticaja poljoprivrednim proizvođačima, te da se produži rok za plaćanje regresiranog đubriva, ali i da se preduzmu mjere da se cijena hljeba drži pod kontrolom.
Miroslav Milovanović, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, rekao je da je Javno preduzeće Robne rezerve RS zaduženo da zbog teških uslova u poljoprivredi izazvanih prirodnim nepogodama produži rok za plaćanje obaveza korisnicima podsticajnih sredstava po osnovu preuzetog regresiranog mineralnog đubriva do 31. marta 2013. godine, a ne do kraja novembra ove godine, kako je predviđeno ranije.
“Isto tako, usvojena je Odluka o odobrenju nabavke mineralnog đubriva po hitnom postupku za jesenju sjetvu u količini do 10.000 tona, koje će biti potrebno već početkom oktobra”, naveo je Milovanović. On je dodao da je Ministarstvo finansija RS zaduženo da ubrza isplatu podsticaja.
“Mi smo u fazi da ćemo ove nedjelje izmiriti sve obaveze iz 2011. godine, a u septembru maksimalno ubrzati isplate za 2012. godinu. Očekujemo da ćemo do sredine oktobra isplatiti sve obaveze zaključno s majem ove godine”, poručio je Milovanović i istakao da je Vlada RS obnovila inicijativu prema Savjetu ministara BiH da se podnesu zahtjevi za donošenje odluke o oslobađanju plaćanja obaveza za putarine i akcize za dizel gorivo za potrebe poljoprivrednika u RS.
Prema njegovim riječima, podneseni su i zahtjevi za donošenje odluke o diferenciranoj stopi poreza za repromaterijal u poljoprivredi u visini od sedam procenata, te za ukidanje carina, odnosno uvođenje nulte stope carine na uvoz žitarica i uljarica koje se koriste za ishranu stoke.
“To treba da dovede do nižih cijena žive stoke, a time i stabilizacije rasta cijena mesa koje se koristi u ishrani”, rekao je on i dodao da su ministarstva poljoprivrede i trgovine zadužena da u narednom periodu obezbijede sastanak sa mlinarima u RS, kako bi se sagledale potrebe RS za pšenicom. “Sve kako bi se realizovala dogovorena mjera o pozajmici 20.000 tona pšenice iz Srbije. Cilj toga je da se cijena hljeba drži pod kontrolom”, rekao je Milovanović i dodao da je Investiciono-razvojna banka (IRB) RS zadužena da početkom sljedeće godine formira novu kreditnu liniju koja će se baviti restrukturiranjem poljoprivrednih kredita u stoprocentnom iznosu.
Milovanović je izrazio očekivanje da će ove odluke imati efekte na poljoprivredne proizvođače, te da će i u narednom periodu voditi računa o ovim zaključcima i u dogovoru sa poljoprivrednim proizvođačima donositi najbolja rješenja.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS, rekao je da su te usvojene mjere ono što je dogovoreno kod predsjednika RS Milorada Dodika.
“Tim mjerama poljoprivrednici će biti rasterećeni jer neće plaćati sada đubrivo, kredite godinu dana dok ne uđu u neke prihode. Ovo je pomoć proizvođačima da ne rasprodaju svoju stoku i mehanizaciju, već da pokušaju s ovim mjerama ući u jesenju sjetvu”, rekao je Usorac i dodao da je na sastanku kod predsjednika RS dogovoreno i da se donese i mjera o neplaćanju koncesija i zakupa jer nema svrhe da se plaćaju za zemljište sa kojeg niste imali prihode.
Draško Banjac, predsjednik Udruženja farmera RS, rekao je da treba pozdraviti odluku o ubrzavanju isplate podsticaja poljoprivrednicima za prošlu i ovu godinu, ali i dogovor o odobravanju grejs perioda za poljoprivredne kredite.
On je rekao i da treba donijeti odluku o oslobađanju plaćanja obaveza za putarine i akcize za dizel gorivo za potrebe poljoprivrednika u RS.
S druge strane, Banjac je izrazio stav da bi obaveze za regresirano đubrivo trebalo otpisati, a ne samo prolongirati.
Grejs period do godinu dana
Aleksandar Džombić, predsjednik Vlade RS, rekao je da je na jučerašnjem sastanku sa direktorima banaka u RS i ministrima poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i finansija Miroslavom Milovanovićem i Zoranom Tegeltijom dogovorio da banke za kredite u poljoprivredi omoguće odobravanje dodatnog grejs perioda do godinu dana.
“Poljoprivredni proizvođači koji koriste kredite kod banaka treba da se obrate sa zahtjevom i da zatraže novi grejs period od 12 mjeseci”, rekao je Džombić. Ovaj dogovor naišao je na odobravanje kod poljoprivrednika u RS.
Ljubo Maletić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije, pozdravio je takvu odluku i rekao da je ona za svaku pohvalu.
“To je upravo ono za šta smo se, između ostalog, ovih dana zalagali”, rekao je Maletić. Nezavisne novine

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!