Capital.ba

Usorac: Utvrditi tačan broj grla i hektara

06.05.2015. / 11:55

usoracBANJALUKA, Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara Republike Srpske Vladimir Usorac smatra da novi model podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela do 2020. godine, koji predviđa sistem plaćanja po grlu i hektaru, neće moći da bude primjenjiv dok se ne uredi evidencija i tačan broj i grla i hektara.

Usorac je rekao da trenutna evidencija nije dobra, te kao primjer naveo to da Prnjavor ima duplo veću proizvodnju mlijeka od Bijeljine, a tri puta manji broj grla stoke.

“Prnjavor, gdje je registrovano 3.500 grla stoke, najveći je proizvođač mlijeka u Republici Srpskoj. Bijeljina je treća po proizvodnji, a ima 10.000 grla stoke”, rekao je Usorac.

On je ponovio da Srpska nije spremna za novi model, jer nema tačan broj hektara i grla, te da je, prema njegovoj procjeni, za obavljanje tog posla potrebno godinu i po do dvije.

Predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske Dragoja Dojčinović smatra da je novi sistem podsticaja bolji, jer bi svi proizvođači mogli ostvariti pravo na podsticaj.

“Sistemom podsticaja po jedinici proizvoda ne mogu svi ostvariti pravo na podsticaj, jer ne prodaju svi robu preko fakture zbog toga što imamo takve kupce i tržište u kojem ne žele svi da kupuju preko računa, a mi smo prinuđeni da prodamo proizvod bilo kakvom kupcu”, istakao je Dojčinović.

On je rekao Srni da voćarima podsticaji ne znače ništa ukoliko ne budu 1.500 ili 2.000 KM po hektaru, jer je voćarska proizvodnja skupa i uloži se 12.000 KM po hektaru na godišnjem nivou.

Dojčinović je dodao da visina podsticaja treba da bude određena i po voćnim vrstama, s obzirom na to da ulaganja nisu ista.

“Zna se da se najviše ulaže u krušku, a najmanje u šljivu ili breskvu”, naglasio je Dojčinović.

Predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske nedavno su predstavili novi model podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela do 2020. godine kojim je predviđen sistem plaćanja po grlu i hektaru, a napušta se sistem podsticaja po jedinici proizvoda za otkupljene količine pojedinih proizvoda.

Novi model podsticaja nije uslovljen tipom i obimom proizvodnje i kao takav je usklađen sa evropskom politikom razvoja poljoprivrede i podsticaja. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!