Capital.ba

Uskoro kupovina zaliha sirove nafte

09.03.2011. / 7:50

BEOGRAD, Sirova nafta je poslije višednevnog rasta, u utorak, na najvećim svjetskim berzama pojeftinila, poslije izjave ministra nafte Kuvajta, koji je rekao da zemlje OPEK razmatraju mogućnost rasta proizvodnje „crnog zlata“, prvi put u toku više od minule dvije godine.
Evropska nafta tipa „brent“ u Londonu je pojeftinila oko jedan dolar, na nešto više od 114 dolara za barel. U jednom trenutku berzanska cijena osnovne energetske sirovine bila je niža i za dva dolara po barelu.
Na većini pumpi u Srbiji gorivo u utorak nije poskupjelo. Ali, i dalje pojedine kompanije koje snabdijevaju naše tržište „prilagođavaju“ cijenu derivata lokaciji na kojoj se pumpa nalazi.
Tako na primjer, TNG na većini pumpi „Lukoila“ košta 68,50 dinara ali je na BS „Dumača“ jeftiniji za skoro pet dinara – 63,90.
Inače, propisi EU nalažu da države moraju da imaju tromjesečne zalihe nafte, od kojih bi jedna trećina bili derivati, dok bi ostatak bila neprerađena sirovina. Ove zalihe koriste se samo u slučaju nestašice nafte na svjetskom tržištu.
– Ove rezerve će Srbija morati uskoro da uvede – kaže predsjednik AD „Nafta“ Nebojša Atanacković. – Ali, pitanje je za šta će se koristiti. Zasad nema nestašice, ali cijene nafte krenule su nagore. Ne treba sumnjati da bi u svakom slučaju, obavezne rezerve pozitivno djelovale na stabilnost našeg tržišta.
U Vladi Srbije, kako „Novosti“ saznaju ubrzano se radi na pripremi novih propisa koji bi ovu problematiku uskladile sa važećim zakonima EU.
U vremenu prije nego što je Naftna industrija Srbije prodata ruskom „Gaspromnjeftu“, država je planirala da izgradi skladišta i obezbjedi zalihe nafte, koju bi kupovala dok je berzanska cijena niska. Ali, od te namjere ubrzo se odustalo, jer su se cijene nafte na svjetskim berzama vratile u normalu, pa je i problem mogućih nekontrolisanih udara cijena goriva na inflaciju prestao da bude aktuelan.

Promjene
Vozači u Srbiji moraće da se naviknu na stalnu promjenu cijena goriva – kaže Nebojša Atanacković. – Od 1. januara je država omogućila slobodno formiranje cijena pa će se one razlikovati, ne samo od kompanije do kompanije već i od pumpe do pumpe u sklopu istog preduzeća.

Cijene goriva
* Evropremijum BMB 95 – od 129 din. do 133,4 din.
* Evrodizel – od 123 din. do 129,9 din.
* Dizel D2 – od 114,4 do 114,9 din.
Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!