Capital.ba

Uredbom o drvetu suzbiti nelegalnu sječu

22.01.2013. / 12:28

drvoSARAJEVO, U Sarajevu se danas održava konferencija o suzbijanju nelegalne sječe šume u BiH i primjeni Uredbe o drvetu EU /EUTR/, koja će stupiti na snagu 1. marta.

Skup je organizovala Spoljnotrgovinska komora /STK/ BiH u saradnji sa USAID-Sida firma projektom BiH, Nerdom – Razvojnom agencijom za sjeveroistočnio dio BiH i Šumarskim fakultetom u Sarajevu, a cilj je donošenje hitnih operativnih mjera i akcionog plana, te provođenje i monitoring njegove realizacije.

Učesnici konferencije razgovaraće o iznalaženju rješenja za trenutno najaktuelnije pitanje o drvnoj industriji BiH, odnosno o “Donošenju mjera i aktivnosti za prevladavanje prepreka iz Uredbe EU za izvoznike iz BiH”.

Predsjednik STK BiH Bruno Bojić rekao je novinarima da se stupanjem na snagu ove uredbe na tržište EU neće moći izvoziti namještaj niti drugi proizvodi koji nemaju dokazano porijeklo o sirovini.

“To će sigurno svesti ilegalnu sječu šume, po evropskim standardima, na najviše od pet procenata. Privrednici koji se bave ovom oblasti moraju pokazati interes i biti oprezni kada je riječ o kupovini, nelegalnoj sječi, sertifikovanju i svemu ostalom što koči razvoj drvne industrije”, naglasio je Bojić.

On je naveo da u BiH, prema analizama, ima više od 30 odsto nelagalno posječene šume. “Uredbom koja stupa na snagu 1. marta smanjiće se nelegalna sječa šume”, istakao je Bojić.

Prema njegovim riječima, u BiH je 53 odsto teritorije pod šumama, što znači da drvni sektor može biti “broj jedan” u regionu. “Imamo suficit više od 330 procenata kada je riječ o izvozu i pokrivenost uvozom. Prošle godine smo izvezli više od 320 miliona maraka drvnog namještaja i proizvoda od drveta”, naglasio je Bojić.

Sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta u Privrednoj komori Republike Srpske Lazo Šinik istakao je da je današnja konferencija važna zato što je potrebno da se privrednim subjektima blagovremeno približi ono što se dešava u primjeni regulative EU, koja je najznačajniji partner BiH i Republike Srpske.

Kada je riječ o plasmanu proizvoda, on navodi da je BiH daleko od rezultata koje je imala prije 20 i nešto godina kada se 60 odsto učešća u izvozu odnosilo na drvnu industriju. “BiH se još kreće prema tom cilju”, dodao je Šinik.

On je naglasio da BiH nije u opasnosti kada je riječ o nelegalnoj sječi šume i da se ona, manje-više, odvija u skladu sa planskim projekcijama.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!