Capital.ba

Upravljanje ruskim rezervama povjereno njemačkom bankaru

19.08.2012. / 7:50

MOSKVA, Bivši čelnik Dojče banke Jozef Akerman mogao bi da se nađe na čelu savjeta direktora Ruske finansijske agencije (Rosfinagentstvo) u osnivanju, koja će upravljati državnim rezervama od nekoliko biliona rubalja.

Akerman je, prema podacima izvora bliskih njemačkom bankaru, dobio ponudu od “vrha ruske vlasti”, a moskovski dnevnik “Vedomosti” prenio je da je ponuda već prihvaćena.
U prošlogodišnjem intervjuu istom listu, bankar je rekao da se poznaje sa mnogim ljudima u Rusiji, a posebno je isticao dobre odnose sa predsjednikom VTB (Spoljnotrgovinska banka) Anderjom Kostinom i čelnikom najveće ruske banke, Sberbanke, Germanom Grefom.
Jozef Akerman, koji je karijeru započeo na nižim pozicijama u švajcarskoj “Kredi Svis” postao je jedan od najpoznatijih i najautoritativnijih bankara svijeta. Njemu, između ostalog pripisuju “spasavanje” Njemačke od finansijske krize 2008. godine.
Akerman je od 2002. do 2012. godine bio na čelu Dojče banke koja je zbog stagnacije ekonomije 2008. godine bila u gubicima, ali je već naredne godine ostvarila dobit. Aktiva te njemačke finansijske institucije premašuje dva biliona evra, što je bezmalo dvostruko više od sredstava kojima raspolaže cjelokupan ruski finansijski sistem, prenose agencije.
Osnivanje Ruske finansijske agencije planirano je za 2013. godine, s tim što će ta struktura upravljati Fondom nacionalnog blagostanja (FNB) i Rezervnim fondom, kao i obveznicama federalnog zajma i evroobveznicama koje emituje ruska vlada.
Poslovna glasila navode da bi Ruska finansijska agencija mogla da dobije na upravljanje i penzione doprinose građana, koji nisu prebačeni u privatne penzione fondove. Pretpostavlja se da će rukovodstvo Rosfinagentstva imenovati vlada.
Formirani prije nekoliko godina Rezervni fond i Fond nacionalnog blagostanja se popunjavaju ekstraprihodima od prodaje nafte. Sredstva Rezervnog fonda, predviđena za stabilizaciju ekonomije u slučaju pada cijena energenata, sada su na nivou 1,9 biliona rubalja (59,6 milijardi dolara).
Sredstva Fonda nacionalnog blagostanja, na nivou od 2,7 biliona rubalja (84,7 milijardi dolara) mogu da se koriste za socijalne ciljeve, zdravstvenu zaštitu i povećanje penzija. Slobodna sredstva fondova se investiraju u hartije od vrijednosti i drugu aktivu kako ih ne bi “pojela” inflacija”.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!