Capital.ba

Uprava i sindikat traže od Vlade pozajmicu od pola miliona KM

21.05.2012. / 20:58

TRAVNIK, Uprava i Sindikat preduzeća “Borac” Travnik zatražili su danas od Vlade Srednjobosanskog kantona pozajmicu od 500.000 KM za isplatu dijela dugovanja radnicima.

Skupština Srednjobosanskog kantona, koja je danas prvi put razmatrala informaciju o stanju u ovom preduzeću, zaključila je da kantonalna Vlada u roku od 15 dana, u okviru svojih mogućnosti, razmotri načine pomoći ovom nekadašnjem konfekcijskom gigantu i radnicima.

Premijer Vlade Srodnjobosanskog kantona Tahir Lendo uputio je Sindikat na Upravu preduzeća. “Ona uprava koja ne može da odgovori svojim zaposlenim treba da napusti to mjesto”, rekao je Lendo tokom sjednice kantonalne Skupštine.

Predsjednik Skupštine Srednjobosanskog kantona Josip Kvasina rekao je da je prijedlog da kantonalni parlament zaduži Vladu da donese zaključak o novčanoj pomoći radnicima “Borca” neozbiljan.

“Vlada treba da razmotri taj prijedlog i treba da čujemo mišljenje resornog ministarstva da li je u zakonu o izvršenju budžeta predviđena mogućnost davanja pozajmica i sa kojim uslovom povrata”, rekao je Kvasina.

Predsjednik Uprave i direktor Konfekcije “Borac” Travnik Mustafa Dagoja rekao je da bi ovom pozajmicom radnicima bilo isplaćeno po 300 KM.

“Ovo bi bila pomoć radnicima dok čekaju raskid ugovora sa federalnom Agencijom za privatizaciju i dok ne dobijemo sredstva od Razvojne banke, koja će, po programu koji smo priložili Vladi Federacije, biti usmjerena na sanaciju stanja u ovom preduzeću”, rekao je Dagoja.

On dodaje da bi krajem sedmice trebalo da budu završeni razgovori sa velikim partnerom koji treba da popuni ostatak kapaciteta proizvodnje.

Predsjednik Sindikata konfekcije “Borac” Travnik Samir Zahirović kaže da je zahtjev za pozajmicom “očajnički vapaj”. “Mi smo gladni, socijalno ugroženi i ne možemo se ni liječiti jer nam zdravstvene knjižice nisu ovjerene”, rekao je Zahirović.

Konfekcija “Borac” Travnik u procesu je raskida privatizacionog ugovora i vraćanja u vlasništvo Vlade Federacije BiH.

Najveći dio proizvodnih pogona ne radi zbog nedostatka posla, a od 1.600 zaposlenih radnika posla ima samo za 500.

Dug prema raznim osnovama ovog preduzeća iznosi oko 36 miliona maraka, a radnici mjesecima nisu primili plate. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!