Capital.ba

UO NIS usvojio gubitak za 2008.

24.11.2009. / 7:05

NISBEOGRAD, Upravni odbor Naftne industrije Srbije usvojio je izvještaj revizorske kuće „Ernst i Jang“ o ostvarenom gubitku u 2008. godini od oko osam milijardi dinara.
Dušan Petrović, član Upravnog odbora NIS-a, kaže da je taj izvještaj treba da potvrdi i skupština akcionara te kompanije. On kaže i da će odluka o načinu na koji će biti pokriven manjak iz prošle godine biti donijeta tek u prvoj polovini sljedeće, 2010. godine.

Ipak, kaže on, to ne znači da je moguće da država „gotovim novcem“ nadoknađuje taj manjak, dodajući da je moguće da se donese odluka da kompanija manje vrijedi nego što je prethodno vrijedila. “Građani nemaju razloga za zabrinutost pošto će, siguran sam, već 2010. godine NIS postići napredak i ozbiljan dobitak”, kazao je Petrović.

Objašnjavajući odakle se pojavio gubitak koji je utvrdio revizor, nakon što je prvobitni finansijski izveštaj pokazao preko dvije milijarde dinara dobiti, Petrović to objašnjava i „ustaljenom knjigovodstvenom praksom koja je postojala u NIS-u“.

On kaže da je, s obzirom da je u to vrijeme Naftna industrija Srbije bila državna kompanija, država nivelisala svoje deficite između ostalog i kroz poslovanje NIS-a. Član UO te naftne kompanije kaže i da bi nadležni trebalo da utvrde eventualnu odgovornost za prethodno prikazane rezultate poslovanja u 2008. godini.

Petrović, ipak, dodaje i da je jedan dio gubitka objektivne prirode jer je cijena nafte na svjetskom tržištu tokom prethodne godine pala, sa u jednom trenutku rekordnih vrijednosti od oko 150 dolara za barel, na ispod pedeset dolara.

Takođe, kaže Petrović, i kursne razlike su uticale na poslovne rezultate NIS-a jer je vrijednost dolara u 2008. skočila za oko 30 procenata. On naglašava i da je operativna dobit NIS-a u 2008. godini iznosila oko pet milijardi dinara, ali su kursne razlike prouzrokovale devet milijardi dinara gubitaka.

Podsjetimo, nezavisna revizorska kompanija “Ernst i Jang” je početkom novembra završila specijalnu reviziju, proveru bilansa uspjeha, bilansa stanja i izvještaja o promjenama u kapitalu, kao dio godišnjeg finansijskog izveštaja NIS-a za 2008. godinu. Kompanija je 9. novembra javno saopštila da je u prošloj godini imala gubitak, “koji nije manji od osam milijardi dinara”.

“Ernst i Jang” je trebalo da utvrdi da li je NIS u prošloj godini poslovao sa dobitkom od 2,3 milijarde, kako je tvrdilo ranije rukovodstvo kompanije, prije privatizacije, ili sa gubicima od oko osam milijardi dinara, kako je prethodno utvrdila revizorska kuća KPMG. Generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko je ranije najavio da bi do kraja ove godine, u skladu sa sporazumom sa Ministarstvom finansija, završni račun o poslovanju NIS-a u prošloj godini trebalo da bude poslat Narodnoj banci Srbije, nakon što ga odobri upravni odbor kompanije.

Ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić izjavio je početkom ovog mjeseca da se realizacija energetskog sporazuma između “Gaspromnjefta” i Vlade Srbije neće promijeniti, bez obzira na potvrdu revizora o gubicima NIS-a u 2008. godini od osam milijardi dinara.

“Država prema tome nema obaveze, jer kada je prodavala 51 odsto akcija NIS-a stavila je na uvid sve relevantne činjenice i ‘Gaspromnjeft’ je kupio NIS u stanju u kom je kompanija u tom trenutku bila”, rekao je Škundrić.

Kako je navedeno u saopštenju NIS-a, Upravni odbor je prihvatio i izvještaj o poslovanju za prvih devet mjeseci 2009. godine, po kojem je kompanija u trećem kvartalu imala čist prihod u iznosu od 3,2 milijarde dinara, bez obračuna jednokratnih isplata za dobrovoljni odlazak zaposlenih. B92

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!