Capital.ba

UN:Privredni rast u svijetu ove godine svega 1,8 odsto

17.05.2008. / 7:50

NJUJORK,  Ovogodišnji privredni rast u svijetu  najverovatnije će opasti na svega 1,8 odsto, navedeno je polugodišnjoj prognozi stručnjaka UN o globalnim ekonomskim izgledima u 2008.
  Stručnjaci UN predviđaju da se naredne godine može očekivati blago uvećanje ekonomskog rasta u svijetu na 2,1 odsto, što je osjetno niže u odnosu na 2007. kada je ostvarena globalna privredna ekspanzija od 3,8 procenata. 
  Eksperti UN ocjenjuju da je usporavanje ekonomske aktivnosti u SAD, izazvano hipotekarnom i kreditnom krizom, glavni razlog očekivanog pada globalnog privrednog rasta tokom ove  i naredne godine, prenosi AP.
  Privredni rast u slabije razvijenim zemljama ove godine opašće na
pet, a dogodine na 4,8 odsto, prema robusnih 7,3 procenta ostvarenih prošle godine, navodi se u analizi UN.
  Duboka kriza u koju su zapale ekonomije najrazvijenijih zemalja izazvana je ne samo hipotekarnom krizom u SAD, već i velikim padom vrijednosti dolara, kao i rekordnim cijenama nafte i niza drugih strateški važnih sirovina, što predstavlja rizičan element ne samo za razvijeni svijet, već i slabije razvijene ekonomije.
  Globalni privredni rast ove godine bi mogao čak da opadne na minimalnih 0,8 odsto, ukoliko se dalje produbi hipotekarna i kreditna kriza u SAD i to izazove nepovoljne posljedice u najmanje razvijenim privredama, kao i zemljama s takozvanim tranzicionim ekonomijama, upozoravaju stručnjaci UN.
  Monetarne i fiskalne mjere koje je preduzela američka vlada, koje uključuju, između ostalog, poreske olakšice i niže kamate, mogle bi, međutim, da se osjetnije odraze na ekonomski uspon SAD, kroz veću potrošačku tražnju i povratak povjerenja u bankarski sektor.
  U slučaju da se ostvari taj pozitivan scenario razvoja u američkoj privredi globalna ekonomska ekspanzija ove godine mogla bi se usporiti manje – na 2,8 odsto, a dogodine na 2,9 procenata, smatraju stručnajci UN.
  U analizi koju je pripremio Komitet UN za ekonomska i socijalna pitanja ukazuje se, međutim, da ove godine u SAD treba očekivati blagi pad privredne aktivnosti od 0,2 odsto, a naredne samo simboličan rast.
  SAD su prošle godine ostvarile privredni uspon od 2,2 odsto.
  “Pitanje je koliko dugo će trajati opadajući trend (u SAD)”, ističe se u izvještaju UN i naglašava da svjetsku ekonomiju očekuju teška iskušenja ukoliko se “kriza na stambenom tržištu (SAD) nastavi, a kreditne nestabilnost produbi”.
  U izvještaju se takođe ukazuje na pad zaposlenosti u SAD, smanjenje potrošačkog povjerenja na najniži nivo u ovoj deceniji, kao i pad američkih rezidencijalnih investicija od 30 odsto.
  Svi navedeni indikatori ukazuju, prema ocjeni stručnjaka UN, da tekuća kriza na veoma bitnom stambenom tržištu SAD neće biti prevladana do iduće godine.
  Japan, čija je privreda druga po snazi u svijetu, odmah poslije američke, ove godine će takođe biti suočen s usporavanjem ekonomskog rasta, tvrdi se u izvještaju specijalista UN.
  Privredni rast u Japanu trebalo bi ove godine da opadne na svega 0,9 odsto, prema 2,1 procenat ostvarenih lane, ističe se u analizi UN.
  Uprkos očekivanom značajnom usporavanju rasta svjetske ekonomije ovogodišnja inflacija, na globalnom nivou, uvećaće se na 3,7 odsto, prognoziraju eksperti UN.
  UN predviđaju za ovu godinu dalji oštar skok cijena strateških proizvoda, uključujući cijene nafte koje najviše utiču na inflaciju i kretanje zarada zaposlenih.
  Rast vrijednosti svjetske trgovine početkom ove godine opao je na 4,7 odsto zbog slabije uvozne tražnje u SAD, dok je lane taj indikator bio u porastu  više od sedam odsto, navodi se u analizi UN.
 

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!