Capital.ba

Umjesto dolara – tri zone

09.08.2012. / 10:31

NJUJORK/MOSKVA, Finansijski eksperti smatraju da će u budućnosti postojati tri zone – dolara, evra i juana.

Ekonomska kriza iz 2008. pojačala je kritiku dolara – njegova hegemonija isuviše košta svjetsku ekonomiju. Čitave zemlje i čitavi regioni najavili su preračunavanje ne u dolarima, već u nacionalnim valutama.

Kina i Japan najavili su da će ove godine početi da razmjenjuje svoje valute bez konvertiranja u dolare.

Zamjena svjetske rezervne valute sa nekoliko regionalnih za mnoge stručnjake je najvjerovatniji trend. Već sada desetine novčanih jedinica praktično imaju status rezervnih – u njih ulažu nacionalne vlade, pa čak i privatni investitori i banke.

Finansijski ekperti smatraju da će u svijetu biti nekoliko valutnih zona te da će uloga dolara van dolarske zone biti mala.

Ipak, regionalne valute mogu biti samo privremeni korak u procesu stvaranja nove svjetske supervalute. Globalna ekonomija teško izlazi na kraj bez univerzalne mjere vrijednosti kakva je sada dolar.

Ekonomski analitičari upozoravaju da će mnogo novčanih jedinica otežati preračunavanja pa će svijetu trebati “glavna” valuta. Pitanje svih pitanja glasi – koja će je zemlja ponuditi?

Možda će se sve vratiti zlatnom standardu? Ili će rezervne valute biti vezane za neku berzansku robu?

Naftni “fjučersi” odavno su alternativa valuti. Špekulanti sve više ulažu u metal, sirovine i hranu.

Trenutno, najveća ekonomska misterija, osim opstanka evra, je da li će SAD poći za rukom da ostanu prva ekonomija svijeta i šta će biti sa dolarom.

Dio eksperata očekuje slabljenje dolara i njegovu zamjenu sa nekoliko regionalnih valuta. Drugi su, pak, uvjereni da globalna ekonomija neće moći bez “bazične” novčane jedinice.

Finansijski analitičari se slažu u jednom: ako je dolaru suđeno da ostane bez glavne uloge, to se neće desiti danas. Proces će biti evolucioni i trajaće decenijama.

Što se regionalnih valuta tiče, Dmitrij Medvedev, premijer Ruske Federacije, predložio je uvođenje jedne novčane jedinice u okviru Evroazijskog ekonomskog saveza, čije se stvaranje planira do 2015. godine.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!