Capital.ba

Ulažu milione u smeće

20.02.2014. / 14:26

eko-depBIJELJINA, Bijeljinsko javno preduzeće „Eko-Dep“, koje gazduje regionalnom sanitarnom deponijom, ove će godine investirati oko 1,5 miliona maraka u izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i za sagorijevanje deponijskog gasa, potvrdio je za poslovni portal „CAPITAL“ direktor preduzeća Dragiša Marjanović.

Marjanović ističe da su ulaganja neophodna kako bi se smanjio štetni uticaja na životnu sredinu i modernizovala tehnologija upravljanja čvrstim otpadom na deponiji.

„Tretiranje procjednih voda na deponiji je kapitalni projekat i  postrojenje za tu namjenu koštaće nas oko 550.000 evra, za što smo dobili kredit od Svjetske  banke. Procjedna voda će nakon toga na bezbjedan način biti prerađivana i ispuštana u vodotok. Krajem prošle godine završili smo neophodnu tendersku proceduru i očekujemo da će postrojenje u aprilu ove godine biti pušteno u rad. U saradnji sa švedskom organizacijom SIDA realizujemo projekat spaljivanja deponijskog gasa i od njih smo dobili donaciju u iznosu od 100.000 evra. Dio sredstava obezbijeđen je i iz kredita Svjetske banke. Ovaj projekat koštaće nas oko 160.000 evra, a omogućiće da veće količine deponijskog gasa prikupimo i dovedemo do baklje za spaljivanje“, objašnjava Marjanović.

On ističe da očekuju i manju američku donaciju koja će pomoći da se deponijski gas iskoristi za zagrijavanje poslovnih prostorija na deponiji, zašto je potrebno oko 20.000 evra.

„U toku je izrada studije za iskorištenje deponijskog gasa za zagrijavanje poslovnog objekta. Naš prioritetan cilj je bezbjedno zbrinjavanje čvrstog otpada i smanjenje štetnih uticaja i neprijatnih mirisa na okolinu. Tokom godine redovno vršimo monitoring kvaliteta vazduha, procjednih, podzemnih i površinskih voda“, kaže direktor „Eko-Depa“.

Od prvog februara ove godine „Eko – Dep“ za tonu deponovanog čvrstog otpada naplaćuje 40 KM sa PDV-om.

Najveći problem, koji utiče na rentabilnost poslovanja ovog preduzeća, predstavljaju smanjene količine otpada. Na deponiju se dnevno dovoze samo 90, od projektovanih 200 tona otpada.

CAPITAL: Lj. Ljubojević

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Ulažu milione u smeće

    1. peru

      PERU PARE TO SE TAKO KULUTIRCA KAŽE HAHA