Capital.ba

U zemljama EU 15 odsto primanja odlazi za hranu, u Srbiji 44 odsto

07.12.2011. / 13:46

BEOGRAD, Saradnik Instituta za tržišna istraživanja /IZIT/ Saša Đogović rekao je da će u idućoj godini za osnovne životne potrebe građana biti potrebno više od jedne i po prosječne zarade, i da nema signala da će se bolje živjeti.

Đogović je na konferenciji za novinare rekao da je struktura potrošnje veoma nepovoljna, jer posljednji podaci govore da oko 44 odsto raspoloživih primanja tročlanog domaćinstva odlazi na pokriće troškova hrane, a oko 15 odsto na režije, odnosno 59 odsto raspoloživih primanja odlazi na pokriće egzistencijalnih životnih potreba.

U razvijenim zemljama EU svega 15 odsto raspoloživih primanja odlazi na pokriće troškova za kupovinu hrane”, rekao je Đogović.

U Srbiji je prosječna neto zarada u oktobru iznosila 38.167 dinara /oko 380 evra/.

Đogović je rekao da je za utjehu jedino projekcija da se ne očekuje “eksplozivan rast inflacije” kako do kraja ove godine, tako i u narednoj godini.

Prema njegovim riječima, ovogodišnja inflacija bi mogla da se završi na kvoti od blizu osam odsto, što je iznad projektovane gornje granice od šest odsto.

On je rekao da kupovna moć stanovništva u Srbiji i dalje ima opadajuću tendenciju, što je posljedica pada privrednih aktivnosti u zemlji, ali i ekonomske situacije u evrozoni, na koju je privreda Srbije upućena. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!