Capital.ba

U Srpskoj povećana naknada za topli obrok

22.01.2024. / 15:23

BANJALUKA – Naknada za topli obrok, radnicima kojima se isplaćuje u novcu, za svaki radni dan, od 23. januara 2024. godine iznosiće 10,04 КM u netu, odnosno 16,46 КM u brutu, saopšteno je danas iz Saveza sindikata RS.

topli obrok

Foto: Capital

„Ovo je najmanji iznos naknade toplog obroka. Кolektivnim ugovorom, Sindikat i poslodavac mogu utvrditi i veći iznos naknade za topli obrok“, navodi se u saopštenju.

S tim u vezi, ukoliko radnik u toku mjeseca ima 22 radna dana, topli obrok mu iznosi 220,88 КM u netu, ako kod poslodavca nije organizovana ishrana – pripremanje toplog obroka ili isporuka toplog obroka putem lica registrovanog za usluge keteringa.

Ukoliko je ishrana organizovana putem keteringa ili se topli obrok priprema u vlastitim restoranima kod poslodavca, vrijednost toplog obroka mora biti u neto iznosu od 9,56 КM.

„Zakonska obaveza svih poslodavaca u realnom sektoru u Republici Srpskoj je da isplaćuju naknadu troškova toplog obroka, ukoliko kod poslodavca nije organizovana ishrana“, dodaje se u saopštenju.

Iz Saveza sindikata RS podsjećaju da je visina  naknade za topli obrok utvrđena Odlukom Vlade RS o utvrđivanju uvećanja plate, visine primanja po osnovu rada i visine pomoći radniku i iznosi 0,85 odsto prosječne bruto plate u Republici Srpskoj za prethodnu godinu, za svaki radni dan, a u slučaju obavljanja prekovremenog rada, dužeg od tri časa dnevno, radnik ima pravo na još jedan dodatni topli obrok.

Prema obavještenju Republičkog zavoda za statistiku  prosječna bruto plata za 2023.  godinu je iznosila 1.937 КM, dodaje se u saopštenju.

CAPITAL  

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: U Srpskoj povećana naknada za topli obrok

    1. Sandra

      Mi na Neskovicu jedemo ,kad imamo bakšiš 🤣

    2. NIKO

      Svi bi mi htjeli da imamo telefone od 3.000,00 KM i da vozamo auta od 100.000.00 KM ali realnost je nesto drugo.
      U Austriji je topli obrok 3 eura ,a kod nas je uvijek bio koliko kosta burek.
      za 16.50 KM u Zlatnoj kruni dobijete platu i dva piva .

      • Zemo

        16.5 KM je bruto, a ne netto iznos

        • NIKO

          Ok Zemo, u pravu si bruto je ,hajde da to zamislimo ovako ,odes na pijacu dva brata prodaju biciklo za 100.00 KM .
          Platis im po 50.00 KM , jesi li platio biciklo 50 KM ?
          Otvori novcanik druze stotka ti fali .
          Takodje dolazis u situaciju da ako platis ketering za 9.56 KM plus PDV imas pravo da taj PDV vratis i knjizis fakturu kao trosak
          a ako ga isplacujes sa LD placas 16.46 KM .

          • Dolinic

            Nema povrata PDV na topli obrok.

    3. Dekipd

      Pa koje su to firme isplacivale TO u Realnom sektoru u RS? Ja koliko sam upoznat, u mom gradu takvih firmi gotovo da nema, nekoliko njih iz oblasti proizvodnje (Lohn poslovi) koristi usluge dostave hrane od nekih restorancica i to je sve u vezi sa TO, trgovine, kafici, usluzne djelatnosti, butici, frizeri, …niko niti organizuje ishranu niti placa…cak ni veliii trgovacki lanci tipa Bingo, Tropik, Belamionix ili Jisk, Newyorker, DM, CM, Waikiki…nemaju iskazan Topli obrok ni na kakav nacin…to je lako provjeriti kod vecine ne postoji TO, prevoz do posla, stimulacija i sl.

    4. Marko

      Gdje su kontrolni organi i inspekcije da vide kako se to do sada postovalo i kako ce se postovati ubuduce? Zakonska obaveza,?

      • Marinko

        Nemaju trenutno za gorivo. Bar tako kažu kad ih zovneš. A i kada dođu umjesto da napišu kaznu da im može biti za goriva, obično uzmu kovertu za lične potrebe.

        • Hare

          Smisljeno su inspekciji obustavili budzetske doznake da bi gazde mogle iskoristavati radnike. Zvao sam ih kazu imaju samo jednog inspektora za sarajevsko romanijsku regiju da ne znaju kad ce doci. kaze nema nas dovoljno u autu pa nemoze sam trositi gorivo. Sefica nije nadlezna nista konkretno nisam dobio od inspekcije.

          Kako je moguce da inspekcija nema goriva ???