Capital.ba

U Srpskoj jedino meso pojeftinilo

15.10.2010. / 8:20

BANJALUKA, Stanovnici Srpske svakodnevno su izloženi novim poskupljenjima osnovnih životnih namirnica, a jedino je meso u odnosu na početak ove godine jeftinije do 15 odsto.

Mesari u Srpskoj kažu da se cijene neće mijenjati do kraja godine.
Šef “Mesnice kod Laze” u Banjaluci Tomo Šešić kazao je da su cijene, zavisno od vrste mesa, niže od deset do 15 odsto u odnosu na početak godine.
– Sniženje cijena mesa uslovile su niže cijene stoke na tržištu – kazao je Šešić i dodao da će se sadašnje cijene mesa zadržati do kraja godine, te da će ako dođe do poskupljenja stoke u idućoj godini doći i do poskupljenja mesa.
U mesnici “Leder” u Bijeljini kazali su da su se cijene mesa tokom godine stalno mijenjale, te da su trenutne cijene mesa niže za oko 15 odsto u odnosu na početak 2010. godine.
– Meso je sredinom godine bilo skuplje u odnosu na januar ove godine, ali je kasnije pojeftinilo. Cijene mesa su se mijenjale u zavisnosti od vrste i kvaliteta – kazali su u ovoj mesnici i dodali da kilogram junetine trenutno košta od devet do 12 maraka, dok kilogram svinjetine košta od sedam do deset maraka.
U mesnici “Peulić” u Prnjavoru potvrdili su da su, zavisno od vrste i kvaliteta mesa, cijene niže za deset do 15 odsto u odnosu na januar ove godine.
– Cijene pilećeg i svinjskog mesa niže su za deset odsto, dok je cijena teletine niža za 15 odsto – kazali su u mesnici “Peulić”.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usorac kazao je da je do pojeftinjenja mesa trebalo doći i ranije.
– Prodavci su dugo držali visoke cijene mesa i nisu htjeli da snize cijene – kazao je Usorac.
On naglašava da je uvozno meso jeftinije od domaćeg zato što je slabijeg kvaliteta.
– Uvezeno meso je ispod svakog kvaliteta, zbog čega je jeftinije i do pet maraka po kilogramu. To je meso sumnjivog porijekla – kazao je Usorac.
On je naglasio da se cijena bikova ranije kretala od pet do šest maraka po kilogramu žive vage, te da sada iznosi od tri do 3,5 maraka, dok se kilogram žive vage svinja ranije kretao od četiri do 4,5 maraka, a sada od tri do 3,5 KM.
Sekretar Unije potrošača RS Dragovan Petrović kazao je da pojeftinjenje mesa mnogo utiče na poboljšanje standarda stanovnika Srpske, jer je u proteklom periodu došlo do poskupljenja ulja, šećera, brašna, kao i voća i povrća.
– Republika Srpska se među zemljama u okruženju nalazi na trećem mjestu po visokim cijenama mesa, a ispred nje su Slovenija i Hrvatska. Ove zemlje imaju viši standard pa su zbog toga visoke cijene mesa kod njih opravdane – kazao je Petrović.
Na području opštine Bijeljina u proteklih sedam mjeseci evidentirano je znatno poskupljenje osnovnih životnih namirnica na tržištu, pri čemu postoji velika oscilacija cijena istog proizvoda.
– Najalarmantnija situacija je kod cijene brašna, koja je kod različitih proizvođača rasla u različitim procentima – rekao je sekretar Udruženja potrošača “Zvono” Brano Kačarević.
Istraživanja
Dragovan Petrović kazao je da, prema istraživanjima, građanin Evropske unije godišnje potroši 86 kilograma mesa, dok stanovnik Srpske u toku godine pojede 43 kilograma mesa.
– Stanovnik Srpske potroši 108 kilograma hljeba tokom godine, dok se u EU potroši tri puta manje – kazao je Petrović i dodao da se prehrana u Srpskoj uglavnom bazira na tijestu.Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!