Capital.ba

U Srbiji više od 1900 preduzeća u stečaju

21.11.2014. / 6:30

stecajLESKOVAC, U Srbiji ima oko 1360 privatnih preduzeća koja su u stečaju i oko 550 preduzeća gdje je država većinski vlasnik a nalaze se u stečaju, rekla je juče vršilac dužnosti direktora Agencije za licenciranje stečajnih upravnika Ivana Mikić u Leskovcu. 

Mikić je, u razgovoru sa direktorima preduzeća u stečaju na području Jablaničkog okruga, predstavnicima banaka i lokalne samouprave, istakla da izmjenjen i dopunjen Zakon o stečaju omogućava efikasnije i transparentnije sprovođenje stečajnih postupaka.

“Nismo jedina država koja ima tako veliki broj stečajnih postupaka, jedino što imamo manje privrednih subjekata. Broj stečajnih postupaka u odnosu na broj privrednih subjekata je daleko manji u odnosu na procenat u Evropi”, navela je ona.

Procenat naplate potraživanja u trećem isplatnom redu u Srbiji, kako je dodala, daleko je veći od procenta naplate u Evropi.

“U Francuskoj i Njemačkoj procenat naplate u trećem isplatnom redu je dva odsto a kod nas je 20 odsto. Jedino što je nama cijela privreda u problemu i zato mi zakonskim rješenjima pokušavamo da pomognemo”, rekla je Ivana Mikić.

Ona je podsjetila da nova zakonska rješenja omogućavaju da preduzeće u stečaju pokuša da planom reorganizacije i dogovorom sa povjeriocima napravi reprogram dugova. Na taj način bi se, kako je objasnila, “spasilo zdravo jezgro” preduzeća i dio radnika bi mogao da radi i privređuje.

Sastanku u Regionalnoj privrednoj komori u Leskovcu je prisustvovala i sudija Privrednog suda u Beogradu, Ljiljana Pavlović, koja je kao dodatnu povoljnost istakla to što je na 50.000 dinara smanjen predujam za povjerioce koji žele da predlože stečaj.

Zato ona očekuje da će se povjerioci lakše odlučivati da predlože stečaj.

Prema podacima Regionalne privredne komore Leskovac, na području Jablaničkog okruga 76 preduzeća je u postupku stečaja. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!