Capital.ba

U Srbiji nestašica dizela

06.04.2012. / 8:10

BEOGRAD, Natpis “Nema dizela D2” prekrio je ovih dana mnoge privatne benzinske pumpe u Srbiji.

Naftnoj industriji Srbije prioritet za snabdijevanje ovim gorivom su poljoprivrednici i državne institucije, dok drugima isporučuje koliko preostane. Uprkos slobodnom uvozu ovog derivata, u Udruženju naftnih kompanija Srbije kažu da je zbog birokratskih propusta nabavka iz inostranstva – nemoguća.
Dizel D2 sada se najviše koristi za proljećnu sjetvu, pa u NIS kažu da su poljoprivrednici osnovni kupci.
– Naš program predviđa proizvodnju od 50.000 tona mjesečno i ispunjavamo ugovorene isporuke – kažu u NIS. – Prioritet su seljaci i državne institucije, a obaveze prema komercijalnim klijentima ispunjavamo u skladu sa mogućnostima.
Privatne pumpadžije dobile su obavještenje od NIS da u sljedećih desetak dana neće moći da preuzmu ugovorene količine, a da će se isporuke obnoviti do 20. aprila. Ovo gorivo pravi pančevačka rafinerija, koja će do kraja godine prestati sa njegovom proizvodnjom, a od prošlog septembra omogućen je slobodan uvoz. Dizel D2, međutim, nije evropskog kvaliteta, pa ga u okruženju proizvodi samo rafinerija u Bosanskom Brodu.
U UNKS kažu da je sasvim jasno da sva količina raspoloživog “D2” odlazi na benzinske stanice NIS na koje je Uprava za agrarna plaćanja Ministarstva poljoprivrede preusmjerila cjelokupnu prodaju regresiranog goriva za poljoprivrednike u količini od 60 miliona litara ovog dizela.
Formalnost
– Uvoz D2 je samo formalno slobodan, jer nemoguće je sprovesti naloženi postupak uvoza – kaže Tomislav Mićović iz UNKS. – Zbog neusaglašenosti propisa, nijedna kontrolna kuća nije ovlašćena za izdavanje “potvrde o usaglašenosti”, što je obavezan dokument za uvoz. Tako je NIS jedini mogući izvor za nabavku ovog derivate. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!