Capital.ba

U Srbiji gorivo jeftinije u 2013?

27.12.2012. / 7:15

BEOGRAD, Gorivo u Srbiji moglo bi u 2013. da pojeftini za 2,5 do tri dinara po litru, zbog otvaranja modernizovane rafinerije u Pančevu.

Kako kažu u Udruženju naftnih kompanija Srbije (UNKS), otvaranje rafinerije smanjiće troškove transporta i uvoza goriva.
Ako NIS bude uspio da obezbjedi potrebne količine naftnih derivata i ako njihove veleprodajne cijene budu konkurentne u odnosu na rafinerije u okruženju, gorivo u maloprodaji bi moglo da pojeftini do tri dinara po litru, očekuje član Upravnog odbora UNKS-a Aleksandar Mileusnić.
Da bi gorivo pojeftinilo potrebno je i da kurs dinara u odnosu na evro i dolar ostane približno na sadašnjem nivou, kao i da ne bude značajnijeg poskupljenja nafte na svjetskom tržištu, dodao je Mileusnić.

Odgovarajući na pitanje da li ima prostora za dodatno sniženje cijene goriva po osnovu sniženja trgovačkih marži na naftne derivate, Mileusnić je kazao da te marže nisu tako velike i da ne omogućavaju ekstraprofit naftnim kompanijama koje posluju u Srbiji.

Ne vidimo mogućnost za sniženje marži jer naftne kompanije i sada rade na minimumu isplativosti, a treba pokriti troškove nabavke goriva, logistike, investicija i poslovanja u Srbiji, istakli su predstavnici UNKS-a.

Marže “naftaša” u Srbiji, kako su naglasili, nisu najveće u regionu i na primjer, na najprofitabilnijem derivatu-evrodizelu neto marža iznosi između pet i 10 dinara po litru, istaknuto je na konferenciju UNKS-a, koji okuplja kompanije “Eko Srbija”, OMV, “Intermol”, “Lukoil Srbija”, “Petrobart avia”, “Transnaftu”, “Inu”, “Speed” i druge kompanije.

Jedino ako se nastavi pad prometa na tržištu, koji je i za prvih šest mjeseci niži za oko 10 odsto, a u novembru i decembru za oko 15 odsto, postoji mogućnost sniženja tih trgovačkih marži, poručili su predstavnici UNKS-a i naglasili da i pored toga postoji donja granica zarade ispod koje naftne kompanije ne mogu da idu, ili će u suprotnom doći do zatvaranja nekih pumpi, a toga je bilo i u ovoj godini.

Samo zdrava konkurencija može dovesti do nižih cijena goriva jer maržu definišu konkurencija na tržištu i transparentni uslovi poslovanja, što u Srbiji u potpunosti ne postoji, rekao je član Upravnog odbora UNKS-a Vojkan Janićijević.
UNKS protiv produženja roka za D-2 i BMB-95
UNKS je istovremeno pozvao državu da ne produžava rok za korišćenje goriva dizel D-2 i BMB-95, koje prema sadašnjim propisima treba da izađe iz upotrebe od 1. januara 2013. godine.

Predsjednik Upravnog odbora UNKS-a Božidar Rajić rekao je da se propis o zabrani korišćenja dizela D-2 i BMB-95 ne može mijenjati nekoliko dana uoči same primjene, jer su kompanije već pripremile planove rada i budžete za 2013. godinu.

Rajić je podsjetio da ti derivati ne ispunjavaju evropski kvalitet u zaštiti životne sredine i da ih proizvodi samo Naftna industrija Srbije.

“Nepotrebno je da ta dva derivata i dalje ostanu na tržištu”, rekao je Rajić i podsjetio da je još prije dvije godine bilo planirano da oni izađu iz upotrebe od 2013. godine.

Predstavnici UNKS-a žale se na to što država preko noći mijenja propise i tako poslovanje čini potpuno nepredvidim, a kažu i da ih niko nije konsultovao u vezi sa najavom da će uprkos propisima biti produžen rok za korišćenje derivata dizel D-2 i BMB-95. Beta, Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!