Capital.ba

U Institutu za akreditovanje BiH sporno plaćanje informatičara

23.08.2012. / 8:55

SARAJEVO, Institut za akreditovanje BiH (BATA) prošle godine za informatičke usluge platio je 24.000 maraka, a radnik je na ovim poslovima bio angažovan na osnovu ugovora o djelu.

To je ovom institutu zamjerila Kancelarija za reviziju institucija BiH navodeći da je po sistematizaciji radnih mjesta predviđen viši stručni saradnik za informaciono-dokumentističko-izdavačke poslove i računarstvo.

“S obzirom na to da je Pravilnikom predviđeno to radno mjesto, čiji opis poslova obuhvata i poslove za koje je zaključen ugovor o djelu, nismo se mogli uvjeriti u opravdanosti isplata izvršenih po ovom ugovoru. Preporučujemo Institutu da ispita opravdanost zaključivanja ovakvih ugovora i da angažovanje osoba za poslove predviđene sistematizacijom vrši u skladu sa Zakonom o radu u institucijama BiH i Zakonu o državnoj službi”, navedeno je u revizorskom izvještaju.

Inače, isplate su vršene za jednog radnika angažovanog na godinu dana, s mjesečnom platom od 2.000 maraka.

Žarko Petrović, direktor BATA, ističe da nisu tom radniku mogli ponuditi stalni posao jer to nije bilo planirano budžetom institucije.

“Taj radnik je 2007. godina kroz jedan IPA projekat angažovan da radi softver za sistem akreditovanja. Kada je IPA 2007. završen nismo htjeli tražiti nekog novog pa smo ga primili po ugovoru o djelu. Sada smo raspisali natječaj za to radno mjesto koje moramo popuniti”, objasnio je Petrović i naglasio da će u martu iduće godine Institut potpisati međunarodni sporazum kojim će svi izvještaji BATA biti priznati u Evropi i u svijetu.

Prema njegovim riječima, BATA je jedina institucija čije laboratorije i inspekcijska tijela će od iduće godine izdavati dokumente validne u cijelom svijetu.

Akreditaciju laboratorija u BiH sa nestrpljenjem očekuju poljoprivrednici jer svoje prozivode neće moći da izvoze na tržište EU bez međunarodno priznatih sertifikata. BATA je do sada akreditovala 30 tijela u BiH, poput fakulteta i instituta, a ističu da nije toliki problem njihova akreditacija već sposobnost u donošenju određene legislative koja je harmonizovana sa evropskom.

Veterinarski institut “Dr Vaso Butozan” u Banjaluci dobio je akreditaciju za pet laboratorija u kojima sprovode metode za kontrolu zaraznih bolesti životinja i kvaliteta sirovog mlijeka.

“To znači potvrdu eksperata angažovanih u ime akreditacionih tijela koji su potvrdili da naše laboratorije imaju osposobljene kadrove, odgovarajuće prostorije i da se sve metode sprovode po vrhunskim standardima koje propisuje svjetski laboratorijski standard ISO 17025”, objasnili su u Institutu “Vaso Butozan”.

BATA, međunarodno akreditaciono tijelo u BiH koje sprovodi postupke akreditovanja u svim oblastima, čime doprinosi obezbjeđenju kvalitete i bezbjednosti robe i usluga, prošle godine potrošila je 1.005.023 KM.

U milionskom budžetu najveća stavka su plate 20 radnika na koje je otišlo 599.181 marka. Prevoz, rad u komisijama, topli obrok, regres za godišnji odmor  i ostale naknade zaposlenima građani BiH platili su 75.208 maraka. Nije se štedjelo ni na putovanjima pa je za putne troškove isplaćeno 88.346 KM. U inostranstvo se putovalo zbog kurseva, sastanaka, seminara, a za smještaj, prevoz i dnevnice potrošeno je više od 36.000 maraka. Institut je prošle godine ostvario i prihod od 152.194 marke, a riječ je o naplati tarife za usluge u sistemu akreditovanja BiH, pišu Nezavisne novine.

 

Brojke
Budžet – Tražili 1.120.000 KM, potrošili 1.005.023 KM
Bruto plate – 599.181 KM (20)
Naknade – 75.208 KM
Putni troškovi – 88.346 KM
Telefonske i poštanske usluge – 12.906 KM
Troškovi za službena vozila (1) – 5.645 KM
Iznajmljivanje zgrada – 153.463 KM

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!