Capital.ba

U Hrvatskoj uskoro ekološki porez

13.05.2012. / 12:29

ZAGREB, Besplatne plastične vrećice neće biti dostupne kupcima u trgovinama i na tržnicama u Hrvatskoj od početka naredne godine, kada bi trebao stupiti na snagu novi pravilnik kojim Ministarstvo zaštite okoline  i prirode Hrvatske namjerava uvesti “ekološki porez”, odnosno naknadu radi odvikavanja potrošača od korištenja tih teško razgradivih plastičnih proizvoda.

 

Ministrica zaštite okoline i prirode Mirela Holy izjavila je za Hinu da bi se pravilnik o ambalaži i ambalažnom otpadu trebao primjenjivati od 1. januara naredne  godine, pošto se prihvati zakon o otpadu. Pravilnikom bi se uvelo i plaćanje naknade na plastične vrećice kojom se želi destimulisati  potrošnja građana.
Ministrica Holy rekla je da visina naknade još nije utvrđena, a razmišlja se o dvije kune po vrećici koje bi se uplaćivale u Fond za zaštitu okoline  i energetsku učinkovitost, a bile bi namijenjene ostvarivanju projekata koji služe poboljšanju okoline.

Željeli bismo da tih malih, laganih plastičnih vrećica više ne bude jer su veliki pritisak na okolnu, istakla je Holy.

“Cilj je smanjiti pritisak na okolinu s obzirom na to da se plastične vrećice dugo razgrađuju, a zbog male težine, teško je kontrolisati  njihovo odlaganje na deponijima. Ideja nije dodatno opterećivati građane novim nametom niti punjenje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, nego osvještavanje javnosti kako bi se građani počeli odgovornije ponašati prema okolini”, poručila je ministrica zaštite okoline i prirode Hrvatske  Mirela Holy.

Nakon donošenja zakona o otpadu, kažu u ministarstvu, mora se najkasnije u roku od godine dana donijeti novi pravilnik o ambalaži i ambalažnom otpadu. Podsjećaju da se po sadašnjem pravilniku za stavljanje plastičnih vrećica na tržište plaća naknada za njihovo zbrinjavanje od 1500 kuna po toni, a plaćaju je proizvođači i uvoznici koji svoje proizvode stavljaju na tržište u tim vrećicama. Naknada se plaća u Fond za zaštitu okoline i energetsku učinkovitost Hrvatske, koji se novcem koristi za finansiranje zaštite i unaprjeđivanje okoline.  Hina

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!