Capital.ba

U dosadašnjim kontrolama UIO nije zabilježio nijedan slučaj poreske prevare

30.03.2009. / 16:56

uio-bih2BANJALUKA, Dosadašnjim kontrolama inspektora Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH nije zabilježen takozvani “fiktivni izvoz” radi nezakonitog vraćanja PDV-a.

“U dosadašnjih 15 000 kontrola koje su obavili inspektori UIO nije otkriven nijedan slučaj poreske prevare prilikom izvoza, niti je interna kontrola u UIO uočila greške ili nezakonite aktivnosti carinskih službenika”, ocijenio je portparol UIO Ratko Kovačević, povodom, kako se navodi u saopštenju UIO, učestalih i neargumentovanih tvrdnji u pojedinim medijima o nezakonitom postupku izvoza i nezakonitom vraćanju PDV-a.

On je dodao da UIO razmjenjuje informacije sa carinskim administracijama država u koje izvoze poslovni subjekti iz BiH, od kojih do sada nisu dobijene nikakave informacije o tzv “fiktivnom izvozu”.

“Pozivamo sve one koji su iznosili ovakve neargumentovane navode u medijima da ukoliko imaju bilo kakvu informaciju o bilo kojoj takozvanoj `nerazduženoj prijavi` to dostave nadležnim organima”, naveo je Kovačević i pozvao medije da prije objavljivanja informacije provjere u UIO.

Cilj ovakvih u potpunosti netačnih informacija, tvrde u UIO, jeste diskreditovanje pojedinih kandidata za izbor direktora UIO, te neopravdano narušavanje ugleda UIO, kao i cjelokupne poslovne zajednice u BiH.

Iz UIO podsjećaju da se roba za postupak izvoza prijavljuje na osnovu izvozne carinske prijave (EX prijava), koju izvoznik prijavljuje na obrascu JCI (jedinstvena carinska isprava) u tri primjerka, te da primjerak 1 i 2, nakon puštanja robe u postupak izvoza, zadržava polazna carinska ispostava, a primjerak 3 uručuje se izvozniku.

Primjerak 3 izvozne JCI, izvoznik zajedno sa robom predočava carinskoj službi na izlaznom graničnom prelazu preko koga roba napušta granično područje BiH.

U saopštenju se navodi da izlazni carinski ured nakon provedenih provjera potvrđuje fizički istup robe iz carinskog područja BiH zabilješkom na poleđini predočenog primjerka 3 izvozne JCI i vraća se izvozniku, koji ovaj dokument mora čuvati u poslovnoj evidenciji za potrebe kontrole stvarnog istupa robe i kontrolu sa aspekta povrata PDV-a za izvezenu robu.

U kontrolama inspektori, osim JCI, a shodno entitetskim zakonima o deviznom poslovanju, kontrolišu da li je izvršena naplata iz inostranstva za izvezenu robu.

Iz ovoga je vidljivo, smatraju u UIO, da je nemoguće da dođe do fiktivnog izvoza, odnosno da roba ostane u carinskom području BiH, a neko ostvari pravo na vraćanje PDV-a.

Zakonskim propisima u postupku izvoza, a koji su u potpunosti usklađeni sa propisima i standardima EU, nije predviđeno da granični prelaz preko kojeg je roba istupila iz carinskog područja BiH potvrđuje istup robe izvoznoj carinskoj ispostavi, niti je za to predviđen poseban primjerak izvozne JCI, koji bi se nakon potvrde izvoza robe vraćao izvoznoj carinskoj ispostavi.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!